Të pastrehët në protestë, tensione para bashkisë në Durrës! Banorët: S’marrim bonus qiraje prej 10 muajsh

Një grup banorësh protestuan këtë të martë para bashkisë së Durrësit, duke kërkuar me insistim të takojnë kryetaren e bashkisë Emirjana Sako. Protesta u shoqërua me tension, pasi protestuesit u ndaluan të hyjnë në ambientet e bashkisë.

Ndërkohë të gatishmëri qëndroi policia dhe autoambulanca.

Në protestë morën pjesë dy kategori. Familjet e dëmtuara nga tërmeti, të cilat prej 10 muajsh nuk marrin bonusin e qirasë si dhe familje të pastreha të komunitetit rom e egjiptian.

Ata u pritën në takim nga nënkryetari i bashkisë, u cili u premtoi zgjidhje të shpejt.

E marta e javës së ardhshme do t’i gjejë sërish para bashkisë, nëse premtimi i dhënë sot nuk përmbushet, kanë paralajmëruar protestuesit. Në total janë 2500 familje të dëmtuara nga tërmeti që u është ndërprere bonusi i qirasë dhe 100 familje rome egjiptiane të pastrehë. 

M.Q./r.k./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Basha akuzon se ka aleancë PS-Rithemelimi kundër SPAK, e besoni?×

Lajmi i fundit

Shefi i ushtrisë izraelite thotë se Izraeli do t’i përgjigjet sulmit të Iranit

Shefi i ushtrisë izraelite thotë se Izraeli do t’i përgjigjet sulmit të Iranit