Eduard Zaloshnja: Të pavaksinuarit në rrezik! (65% e Trumpistëve dhe 57% e Berishistëve të pavaksinuar)

Eduard Zaloshnja: Të pavaksinuarit në rrezik! (65% e Trumpistëve dhe 57% e Berishistëve të pavaksinuar)

Foto ilustruese

Autoritetet shtetërore të vendeve të ndryshme të botës raportojnë se të pavaksinuarit kanë një rrezik disafish më të madh hospitalizimi e vdekje nga Covid-19, krahasuar me të vaksinuarit. Në Shqipëri, autoritetet dhe reporterët pranë spitaleve njoftojnë se 90% e të shtruarve me Covid-19 janë të pavaksinuar.

Në SHBA, ka një korelacion të fortë statistikor mes numrit të të pavaksinuarve dhe numrit të votuesve të Trump-it. Sa më e lartë përqindja e votuesve të Trump-it në një konte/shtet, aq më e ulët përqindja e të vaksinuarve ndaj Covid-19. Vetë Trump-i pranoi publikisht në një emision televiziv se ka bërë edhe dozën e tretë të vaksinës (edhe pse e ka kaluar Covid-19). Sidoqoftë,Trumpistët mbeten kundërshtarë/mosbesues të vendosur të vaksinës– 65% e tyre sipas sondazhit më të fundit të Gallup.

Në Shqipëri, Berisha ka deklaruar publikisht se është vaksinuar plotësisht ndaj Covid-19. Sidoqoftë, Berishistët kanë përqindjen më të lartë të mosvaksinimit – 57% e tyre sipas një sondazhi rigoroz që mbikqyra në terren me intervista të drejtpërdrejta.

J.GJ./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Berishtrapi: 26/12/2021 23:52

  Sepse gjithe idjotat i shkojne prapa Trump dhe Berishes, keshtu qe vetem ata mund te besojne teorite konspirative se vaksina ben me shume dem se kovidi. Me vjen keq vetem qe i rendojne sistemit shendetesor se me trute qe kane nuk meritojne asnje sherbim

  Përgjigju
 • P.P: 26/12/2021 17:42

  Ke qe ne 1990 qe i lepihesh socialisteve si servil pa karakter qe je, tani na u bere edhe mjek epidemiolog per hir te propagandes se diktatures. Me pak fjale, mjere shpija qe te mban.

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  A duhet të marrë fund kaosi në kuvend?×

Lajmi i fundit

Rama: Në 2024 pensionistët do pajisen me kartën e tyre! S’do e marrin pensionin në postë, por në bankë

Rama: Në 2024 pensionistët do pajisen me kartën e tyre! S’do e marrin pensionin në postë, por në bankë