Të rinjtë po braktisin gjimnazin, 7.4% më pak në 2022! Ulet numri i të diplomuarve në të gjitha nivelet arsimore! ‘Bujqësia’ nuk pëlqehet, preferohet biznesi

Nga viti në vit në bankat e gjimnazeve ka më pak nxënës. Arsimi i mesëm po braktiset nga të rinjtë të cilët ose zgjedhin të punojnë në moshë të hershme ose emigrojnë.

Sipas të dhënave të INSTAT në vitin shkollor 2022-2023, 7.4% e nxënësve krahasuar me vitin e kaluar shkollor nuk kanë vazhduar arsimin e mesëm. Numri total I regjistrimeve në gjimnaz ishte 95.845 nxënës.

Rënia e ndjeshme e numrit të lindjeve dhe shpopullimi kanë dhënë efektet e tyre  në regjistrimet e arsimit bazë.

Në arsimin parashkollor, gjatë këtij viti shkollor marrin pjesë gjithsej 69.750 fëmijë, 3,6 % më pak, krahasuar me vitin e kaluar shkollor. Në arsimin 9-vjeçar, u regjistruan 267.275 nxënës, krahasuar me vitin shkollor 2021-22, marrin pjesë në arsimin 9-vjeçar 3,9 % më pak nxënës.

Edhe studentët e diplomuar kanë qenë më të pakët. Në vitin shkollor 2021-22, u diplomuan në arsimin zyrtar 90.324 nxënës dhe studentë, me një ulje prej 5,9 %, krahasuar me vitin shkollor 2020-21. Ulje në numrin e të diplomuarve kanë patur të gjithë nivelet arsimore, 9 vjeçar, i mesëm dhe i lartë.

Në programet bachelor, për të njëjtën periudhë, morën pjesë në arsimin e lartë 71.192 studentë duke shënuar një ulje prej 2,3 %, krahasuar me 2021-22. Studentët që marrin pjesë në arsimin e lartë publik, përbëjnë 74,9 % të numrit total të studentëve.

Dega më e preferuar e studimit është “Biznes, administrim dhe ligj”, ku është përqendruar një e katërta e numrit gjithsej të studentëve. Ndërsa fusha më pak e preferuar është “Bujqësi, pyje, peshkim dhe veterinari” ku janë të regjistruar vetëm 2,6 % e numrit gjithsej të studentëve.

A.M./G.MO/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A ka politika frikë nga SPAK-u?×

Lajmi i fundit

‘Faqe e zezë’, Basha: Të protestosh para Bashkisë me Ilir  Metën, solli Ramën në pushtet e tani del aty si ‘supermen’

‘Faqe e zezë’, Basha: Të protestosh para Bashkisë me Ilir  Metën, solli Ramën në pushtet e tani del aty si ‘supermen’