'Teatri do shembet'/Aleanca i përgjigjet Ramës: Nuk ke për të guxuar

Kryeministri Edi Rama  shprehu sot sërish vendosmërinë se Teatri aktual Kombëtar do të shembet dhe mbi rrënojat e tij do të ndërtohet një ri. “Nuk harroj Teatrin e ri Kombëtar të cilin do ta ndërtojmë me sesbën dhe për turpin e të gjithë atyre që e kanë baltosur pa lindur projektin tonë le ta bëjmë teatrin e ri kombëtar një kryevepër të konfirmuar ndërkombëtarësisht ashtu si Arena“, shprehet Rama.

Por, pas deklaratës së tij ka reaguar Aleanca për Mbrojtjen e Teatrit, që thekson se nuk do të lejojë shembjen e godinës. "Rama kërkon që të përfitojë sa më shumë truall të vlefshëm për ndërtuesit e tij, por e drejta është në anën tonë. Ne jemi të bindur se ai nuk do të guxojë që të ndërmarrë asnjë hap kundër teatrit, ashtu sikur nuk ka guxuar deri tani. Të gjithë së bashku duhet të ndalojmë këtë gjenocid urban, që po rrezikon të ardhmen e qytetit" thuhet ndër të tjera në përgjigjen për Ramën.

d.ba./Shqiptarja.com
Komento

Komente

 • tori: 24/03/2019 06:35

  Aleanca per mprojtjen e teatrit kjo "bande haxhiqamile" nuk na e lejoka shtetin te ndertoj Teatrin e ri Kombtar bashkohor,kerkese e kohes ne te gjitha planet.Oh o zot deri ku paska arritur budallalleku.50-100trima barkderra qe gjithe diten e kalojne ne sa ne nje kafene aq ne tjetren qenken ne gjendje ta ndalojne shtetin per te ndertu Teatrin Kombetar?Seriozisht e kan?

  Përgjigju
 • Opinioni: 23/03/2019 22:31

  ..Tirana do te zhvillohet,e duhet te behet nje Qytet Urban..,nuk mund te rrije nje Krye_Katund...!

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  Ju duket i drejtë vendimi për të bllokuar lejet e ndërtimit në zonat e prekura nga tërmeti?