Teatri, Meta: Zgjohuni qytetarë, të krijojmë front për demokracinë dhe ndalim dhunën e pushtetit (VIDEO)

Presidenti Meta vijon ta shfrytëzojë shembjen e teatrit për të bërë thirrje krijimin e një lëvizje, ose siç shkruan ai për të krijuar një front të përbashkët për rivendosjen e demokracisë. Ai kërkon zgjimin e qytetarëve në protesta për të mbrojtur demokracinë dhe sipas tij të mos lejojnë shkatërrimin kriminal që i bëhet vendin nga dhuna e pushtetit.

Thirrjet e tij për protesta pas shembjes se teatrit janë shtuar ndjeshëm, duke kërkuar një aktivizim qytetar, në një kohë që duhet të garantojë stabilitetin dhe paqen sociale.

"Shembja brutale e Teatrit Kombëtar, ka indinjuar jo vetëm artistët në Shqipëri, por edhe në Europë, të cilët revoltën e tyre kundër dhunës dhe barbarisë ndaj trashëgimisë kulturore e historike të vendit tonë po e shprehin me art.

"Atë natë të shtune, përse?", është kënga homazh që dy muzikantët e mirënjohur Marco dhe Daria Zappa kanë krijuar si shprehje të dhimbjes për shkatërrimin kriminal të vlerave kulturore të kombit tonë nga dhuna e pushtetit.

Një këngë homazh që duhet të na zgjojë dhe frymëzojë të gjithëve, për të krijuar një FRONT TË PËRBASHKËT PËR RIVENDOSJEN E DEMOKRACISË

ATË NATË TË SHTUNE, PËRSE?

E latë dalëngadalë të vdesë,
E katandisët dalëngadalë
Në një gërmadhë
Pastaj një të shtunë, natën
Goditja finale!

Mospërfillës ndaj të gjithë atyre
Që për njëzet e shtatë muaj,
Çdo mbrëmje, çdo natë
Besuan tek kjo ëndërr
Zemrën e tyre që rrihte.
Përse?

Dhuna e një pushteti
Kujton të kaluarën
S'e bëri tërmeti,
E bëri pushteti

Fikët një qiri
Që i jepte dritë qytetit
Dhe ne pyesim veten: Përse?

Sa bukur ishte të luaje
Në këtë teatër të mrekullueshëm

Po, pak i vjetër dhe i lënë pas dore
Por e vërtetë, i ngrohtë dhe shumë i dashur.

Shkatërruat një histori,
Duke mbytur çdo shpresë.

Përse? Përse? Përse?

Dhuna e një pushteti
Kujton të kaluarën ...

S'e bëri tërmeti,
E bëri pushteti

Fikët një qiri
Që i jepte dritë qytetit
Dhe ne pyesim veten: Përse?

Unë jam Teatri
Unë jam Shqiptar

Fikët një qiri
Që jepte dritë...
Që i jepte dritë qytetit

Përse? Përse? Përse?

E latë dalëngadalë të vdesë,
E katandisët dalëngadalë në një gërmadhë

Pastaj një të shtunë, natën
Policia dhe buldozeri

Mospërfillës ndaj të gjithë atyre që ...
Çdo mbrëmje, çdo natë,
Besuan te Teatri,
Te një zemër që rrihte

Fikët një qiri
Fikët një flakë!

Që na jepte jetë të gjithëve ... ne!" shkruan Meta.

VIDEO e postuar nga presidenti Ilir Meta

I.K./b.ha./Shqiptarja.com
 • Sondazhi i ditës:

  Nëse do t’ju jepej mundësia të jetonit në një vend tjetër, a do të largoheshit nga Shqipëria?

Komento

Komente

 • Qytetar: 25/05/2020 19:31

  Kam pasur tjeter opinion per METEN por eshte tjetersuar une I them BRAVO VAZHDO KESHTU SE TE JAP VOTEN DHE TE DEGJOJME FJALEN BRAVO . I bej THIRRJE ketij faqeziut. Dhe Hinglajteri Meta ka ndryshuar PERKRAHENI DHE JEPNI VOTEN SE PO LUFTON DIKTATORIN E RI RAMA

  Përgjigju
 • Fiku i zi: 25/05/2020 16:17

  po nuk te pashe ty o Mete ne krye te popullit me kobure ne brez nuk cohem une

  Përgjigju
 • Hinglateri: 25/05/2020 15:45

  Ngriheni te gjithe per Moniken se Metes nuk i ngrihet

  Përgjigju
 • O tej: 25/05/2020 15:42

  Mir e ke ,Nuk me cohet. Ti po ma con para Monikes

  Përgjigju
 • Erik: 25/05/2020 15:06

  Ik o kokepalari i Çepanit se s'ngre dot as ate qe ke mes shaleve e jo me popullin qe sa here te sheh ty i kujtohet blloku yt me 7% dhe 700 mije euro. Hajdut ordiner, shpresoj qe fundi yt te jete shume afer.

  Përgjigju
 • Arturi: 25/05/2020 14:59

  Ngrihuni qe te shpetoje meta-berisha and company nga burgu.....

  Përgjigju
 • Erind: 25/05/2020 14:58

  Po me te zgjohemi per te sjell ty dhe ate surrat pataten qe ke per gru e gjith kta larot qe ke verdall. Atyre qe ju prishen teatrin i nxore ne shesh te benin teater po nuk zgjidhe gje. Ke zaptu e vjedh gjysmen e Shqiperi dhe Shqiptareve ke von lek sa as vet sdi sa ke dhe prap i pa ngopur. Hajdut

  Përgjigju
 • Miti: 25/05/2020 14:50

  Dikush ti japi fund agonisë së tij, se po qelb Shqiperine me të përgërat që nxjerr nga goja.

  Përgjigju
 • gomari: 25/05/2020 14:40

  Me thirrjet e Ilir floririt dhe keti Bodine se rrugeve vetem rraca ime do te mblidhet. Ne fakt dhe shpellaret se nje lloj jemi.

  Përgjigju
 • asl: 25/05/2020 14:34

  Dridhe Like me lesh fabrike.Mua vetem ngjyra e floririt me zgjon,dorezo ate dhe pastaj zgjohem o çoban i Skraparit.

  Përgjigju
 • edi: 25/05/2020 14:28

  Ky bastard K/Hajdut vrases pas shpine Grabiti Floririn MASHTROIOPULLIN PER 30 VITE SE NUK NGRE POPULLIN KUNDER TE SHKUARES KOMUNISTE KUR KY FAMILJA E TIJE DAJUA I TIJE SULO-GRADECI ISHIN PINJOLLET DHE DAJUA VRAU ME QINDRA MIJERA SHQIPETARE TE FAMILJEVE TE BESUESHEM PER POPULLIN DHE NGA E MERRTE URDHERAT DAJUA SULO-GRADECI NGA ENVERI KY NUK E KA PERMEND NJE HERE POR I DIGJKA TEATRI QE ITALIA E NGRITI SI BORDELLO ,QE USHTARET ITALIANE TE BENIN SEX ME MOTRAT E GRATE SHQIPETARE ,KY ESHTE NJE GJARPER I NGORDHUR DHE KERKON TE GJAKOSE POPULLIN KOMUNIST I KRIMBUR ME RRENJE KUSH NE TE SEMES I VURI TURPIN KETIJ KOMBI DHE E BERI ATE ZAGAR KOMUNIST president SHKONI POPULL DREJTE NE ISHEM KU KY ME BASTARDIN E BUSHTER NEO/KOMUNIST BARISHEN KANE NGRITUR VILAT MODERNE QE ATY NGRIHEN 1000 PALLATE DHE POPULLI TE MARRE HAKUN QE I TAKON HIDHINI NE DETIN E TERBUAR TI DEGJOSH SI QAJNE KETO BUC E BUSHTRA KOMUNISTE

  Përgjigju
 • free: 25/05/2020 14:20

  Demokracine qe te beri ty me prona marramendese ku edhe ullijte i sole me helikopter. Kush shqiptar do te vij per vec atij qe paguhet.

  Përgjigju
 • goni: 25/05/2020 14:09

  Ik mer burgaxhi i ardhashem

  Përgjigju
 • Ama: 25/05/2020 14:00

  Zgjohuni qytetare e ta zhdukim kete njeri zgjebe bashke me shoket e tij nga jeta jone.

  Përgjigju
 • toni: 25/05/2020 13:49

  ne zgjuar jemi,ti zgjohu nga makthi i burgut

  Përgjigju
 • Tosi: 25/05/2020 13:23

  Nix ge funden. Aleanca e kurvave, hajduteve Budina , rojeve te teatrit Neritan Licaj, juristeve hajdute Adriana Kalaja dhe banda e lristave te Nafije dybekut te leshitlikes ne balle te revolucionit leftermaliqjan per te mare pushtetin, por mbeshtetja popullore 0.01%

  Përgjigju
 • Skaparlliu: 25/05/2020 13:21

  Nuk le vend pa vjedhur sa dhe rrugen ne cuje te tomorit e more per mermer e vodhe dhe kusur ske lene pa vjedhur .Dje florine e more dhe ua bere trashegim femijeve qe mos e gezofshin .O hajdut e measkara .Flet per popullin qe kure se ke dashur .Kur do te te vije dita qe te te marin zvare .Mallkimet i ke nga i tere populli Cuka e tomorit te marte hakun.

  Përgjigju
  • Ardijan: 25/05/2020 14:41

   O skraparlli, edhe kjo paçavurja kēngē ështē financuar nga guroret e tomorrit, nga mermeri i dëvrisë,nga çentralet mbi lumenj e pêrrenjtë e skraparit, nga kanionet, nga kudo e gjithshka ku buron leku me pērqindje pêr mafjen presidencale!.

 • Toni: 25/05/2020 12:56

  Presidentit(hajdut) tonë të dashur nuk i plas për teatrin(e kalbur fashist)! Këtij derri të politikës i ka hyrë frika në palcë nga reforma në drejtësi për faktin se është i përlyer nga korrupsioni nga koka në këmbë prandaj ky zvarranik po bën opozitë(!) me cfarëdo lloj preteksti për të shpëtuar lëkurën e tij prej kameleoni që ndryshon ngjyrë sipas interesit të tij dhe Mona-bishës(që është gati të kafshojë veshin e Ramës)!

  Përgjigju
 • Andon L.: 25/05/2020 12:30

  Askush nuk duhet ta lejojë këtë njeri të qëndrojë në politikë të lutem! Kjo është e mjaftueshme! Ai së pari duhet të kthejë të gjitha paratë dhe pasuritë që bëri gjatë qeverisë Berisha-2 dhe Rama-1. Ata i përkasin njerëzve dhe ai duhet të transferojë në thesar!

  Përgjigju
 • VAT NDOSHAJ KRETE: 25/05/2020 12:28

  NUK KA KEN E NEVOJSHME HIC BLLOKIMI POR KETA PO TADHEN MEPOPUDHIN SI U DON QEFI ,KUR DUAN ATA ME TE LA' ME DAL VIRUSIN E VEN NE GJUM E KUR DUAN E ZGJOJN MJER POPUDHI QE U BESON DHEMYDHEN MREN SE KJO PUN ASHT RRE'

  Përgjigju
 • Cubi: 25/05/2020 12:23

  Cohi milet dhe mbroni qent e kombit qe vetem e kan zhvatur shqiperin. Mjer shqiperia kush e drejton!!!!!!!!!!!!!!! Deri kur aman ?????????????????????????

  Përgjigju
 • populli: 25/05/2020 12:17

  Ngrihuni te shpetoni bythen time.. O popull te gjithe flasin ne emrin tend..

  Përgjigju
 • ERP: 25/05/2020 12:12

  filloi te false me vete perseri. Keshtu te vazhdosh o qelbesire deri sa te shkosh ne burg. Ke hesape per te lare. Me vjen ndot vetem kur mendoj qe ti je Presdenti i vendit tim. E refuzoj me percmim.

  Përgjigju
 • Plaku: 25/05/2020 12:04

  More po çfarë ligjesh kemi,ky palo "President"ben thirrje per permbysje te qeverise me dhune dhe prokuroria nuk vepron. Ky palo o eshte i semure psiqike o te mbyllet diku per rrezikshmeri shoqerore.....boll se nuk durohet me

  Përgjigju
 • Drejtesia: 25/05/2020 11:49

  Mos harxho kohe por fillo e shkruJ testamentin tend politik se pasurite e vjedhura duhet ti dorezosh meqe nuk i ke as te trasheguara dhe as te fituara me pune.. Nga prinderit e tu mund te kesh trashegim vetem ndonje koke dele apo dhi... Pasurite i ke bere si politikan duke vjedhur dhe vrare shqiptaret... keshtu qe mos humb kohe por shkruaj amanetet nese di te shkruash

  Përgjigju
 • like: 25/05/2020 11:25

  President i metingjeve

  Përgjigju
 • Niku: 25/05/2020 11:13

  Te ngrihemi te mbrojme Hajdutin,,ptuuuu fytyre e urryer familje e poshter..

  Përgjigju
 • UKU MOMLIT: 25/05/2020 11:07

  [email protected] surrat pa qime/Sa dini ju, di b*tha ime! [email protected] surrat me qime/Sa dini ju di l*qja ime! Shkoni e kullosni gomaret/Se kjo eshte pune per ustallaret. Jini bere aq banale sa populli nuk ja ndjene ne jini gjalle a te ngordhur....

  Përgjigju
 • EDEPPSËZI META: 25/05/2020 10:49

  Shikoni karagjozin meta do çohet me edmond budinën ish komonist me test partie e hajdut e me kto lloi njerzish ky hajdut ilir kak meta mendon se do shpëtoi gjën e vjedhur. E gënjrn mëndja mavrin. Familja budina familje komonistësh e familje sahan lëpirësh hajdut e njërëz pa dinjitet e moral.

  Përgjigju
 • Ehuu: 25/05/2020 10:48

  Per nje gje i jap te drejte rames, qe te beri president. Se te ishe ti ne opozite, jo qe nuk do iknin nga parlamenti po cdo gje do ishte e bllokuar. Te pakten tani po tregon se kush je, jo se populli nuk te njihte

  Përgjigju
 • Doni: 25/05/2020 10:40

  Kujt qytetareve i drejtohet ky, atyre 20 pseuaktorve e 40 kacurelsave? Si simbol i uniteti kombetar nuk i takon te perkrahi e nxiti grupe apo interesa te vecanta. Pushteti i ketij buron nga Parlamenti qe do te thote nga perfaqesuesit e zgjedhur nga populli, kur bie ndesh me Parlamentin ke rene ndesh me vullnetin e popullit. Te shkarkohet sa me pare, ky nuk na perfaqeson...

  Përgjigju
 • Vlonjati efgjit i Meleqes: 25/05/2020 10:38

  Hahahahaha

  Përgjigju
 • Vlora: 25/05/2020 10:38

  I filloi fundi ketij

  Përgjigju


×

Lajmi i fundit

John

Sekuestrohen mbi 77 mijë franga zvicerane të fshehura në çantën e gruas, pranga dy personave në Morinë (EMRAT)