Teheran/ Mijëra njerëz në homazhet për presidentin Raisi! Lideri suprem Khamenei: O Allah, nga ai pamë vetëm mirë

Në ditën e dytë të homazheve për vdekjen tragjike të presidentit Ebrahim Raisi, ministrit të Jashtëm Hossein Amir-Abdollahian dhe 7 zyrtarëve të tjerë, turma të mëdha njerëzish u mblodhën në Teheran. Ceremonitë nisën nga Universiteti i Teheranit nën drejtimin e lideri suprem të Iranit, Ayatollah Ali Khamenei.

“O Allah, nga ai pamë vetëm mirë”, tha Khamenei për Raisin.

Njerëzit u afruan për të prekur arkivolet me trupat e pajetë, të mbështjellë me flamuj iranianë. Mbi arkivolin e Raisit u vendos një çallmë e zezë për të shënuar gjoja prejardhjen e tij të drejtpërdrejtë nga Profeti Muhamed.

Përveç liderëve kryesorë të Iranit, në ceremoni morën pjesë edhe personalitete të huaja, përfshirë kryeministrin e Pakistanit, Shehbaz Sharif, një delegacion i udhëheqësve talebanë të Afganistanit të udhëhequr nga ministri i Jashtëm, Amir Khan Mutaqqi.

I pranishëm në homazhe ishte edhe lideri politik i Hamasit Ismail Haniyeh, pasi dihet që Irani e ka mbështetur Hamasin gjatë luftës me Izraelin në Rripin e Gazës. Po ashtu në ceremoni ishte edhe Sheik Naim Qassem, zëvendëslideri i Hezbollahut, grupit libanez që mbështetet nga Irani. Mediat raportuan se gjatë homazheve turma brohoriti “Vdekje Izraelit”.

Ceremonitë e varrimit për presidentin Raisi, e zyrtarët që vdiqën në aksidentin ajror gjatë kthimit nga Azerbajxhani nisën të martën në qendrën klerikale shiite Kom dhe në Tabriz, kryeqytetin e Provincës së Azerbajxhani Lindor të Iranit, ku u rrëzua helikopteri. Nesër pritet të bëhet edhe ceremonia funerale në qytetin e lindjes së Raisit, Mashhad.

Khamenei emëroi si president të përkohshëm Mohammad Mokhberin, i cili mbante funksionin e zëvendësit të parë të Raisit, ndërsa zgjedhjet për presidentin e ri do mbahen në 28 qershor. Ndërsa zëvendësministri i Jashtëm, Ali Baqeri Kani, u emërua ministër i Jashtëm në detyrë, sipas mediave iraniane.

Ngushëllime për vdekjen e Raisit shprehu edhe DASH, ndërsa këshilltari i sigurisë në Shtëpinë e Bardhë John Kirby tha se ai kishte shumë gjak në duart e tij pasi mbështeste grupet ekstremiste.

Xh.K/r.k./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Shqipëria luan ndaj Italisë sfidën e parë në Euro 2024, kush fiton?×

Lajmi i fundit

Report Tv sjell pamjet me dron, një grusht militantësh protestë te Bashkia! Protestuesit nuk i shton as vula

Report Tv sjell pamjet me dron, një grusht militantësh protestë te Bashkia! Protestuesit nuk i shton as vula