Telegrafi serb: Një karotë dhe një shkop për zgjidhjen e mosmarrëveshjeve Kosovë-Serbi

Një karotë dhe një shkop për zgjidhjen e mosmarrëveshjeve Kosovë-Serbi

Sipas gazetës serbe Telegraf, Presidenti amerikan Donald Trump ka përgatitur një paketë për zgjidhjen e çështjes së kufijëve mes Kosovës dhe Serbisë.

Po sipas gazetëës, ish ambasadori amerikan në Serbi, Cameron Munter, citohet të ketë thënë se “Paketa është e ngjajshme me meënyrën sesi Ëashingtoni pretendon të zgjidhë çështjen mes Izraelit dhe Palestinës.Detajet e paketës edhe mund të ndryshojnë rrugës por ndryshimet nuk do të jenë esenciale”.

Sipas Telegra-it serb, paketa përfshin ndarjen e Kosovës, autonomi më të madhe për shqiptarët në Maqedoninë e Veriut, forcim i pozicionit të srebëve në Republika Serbska dhe Bosnjë dhe një lloj bashkimi ekonomik në Ballkan.

Me ndryshim kufijsh kuptohet që pjesa veriore e Kosovës të jetë brenda kufijve të Serbisë kurse faltoreve serbe në Kosovë do tu jepet status I veçantë.

Sipas gazetës serbe Telegraf, bashkimi ekonomik në Ballkan do të realizohej përmes Unionit Ballkanik Ekonomik.

I.C./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A duhet të përdoret teknologjia në Zgjedhje?

Komento


×

Lajmi i fundit

John

Së shpejti Forcës Ajrore shqiptare i shtohen helikopterët “Black Hawk”, Kim: Krah për krah si aleatë të denjë