Moti i keq në Korçë, bashkia e Devollit, e Pustecit dhe disa fshara në Maliq, Kolonjë e Pogradec prej 3 ditësh pa drita, fshati Panarit ende i bllokuar

Moti i keq në Korçë, bashkia e Devollit, e Pustecit dhe disa fshara në Maliq, Kolonjë e Pogradec prej 3 ditësh pa drita, fshati Panarit ende i bllokuar

Reshje e dëbore, temperatura të ulëta dhe zona pa energji elektrike, kjo është situata aktuale në qarkun e Korçës si pasojë e shkatërrimit të disa prej shtyllave të shkatëruara.

Situatë shqetësuese me energjinë elektrike shfaqet në bashkinë e Devollit në qarkun e Korçës.

Prej 3 ditësh energjia mungon në të gjithë bashkinë përfshirë këtu dhe bashkinë e Pustecit ndërsa sipas raportimeve po në këtë bashki ka dëmtime të shtyllave në Zagradec.

Ne bashkinë Maliq vijojnë të mbeten pa energji elektrike mbi 10 fshatra, Pojan Pendavije, Zvezde, Zemblak, Shengjergj, Burimas dhe shumë fshatra në njësinë Moglice dhe  Lozhan.

Nga 8 shtylla të rrëzuara në fshatin Zvezdë të bashkisë Maliq 6 janë zëvendësuar.

Ne bashkine Kolonje pa energji elektrike janë fshatrat Shelegur, Shales, Piskal. Në bashkinë Pogradec pa energji elektrike mbi 10 fshatra.

Në bashkinë Korçë mësohet se janë riparuar pjesa më e madhe e shtyllave të rrëzuara nga moti i keq ndërsa po punohet për të rikthyer energjinë në fshatin Lekas. Ndërkohë vijon të mbetet i bllokuar fshati Panar

Situata me rrugët:

 • Ne Qarkun Korçe gjate natës ka patur reshje dëbore.
 • Reshje dëbore të dobëta ka ende.
 • Kontraktoret kane punuar ne akset rrugore, për Mirëmbajtje Dimërore, me pastrime dhe kriposje me material te përzierë kripe+granil.
 • Ne rrugën Korçe-Dardhe 3 Borëpastruese.
 • Ne rrugën Korçe-Erseke 3 Borëpastruese.
 • Ne rrugën Erseke -Leskovik 1 Borëpastruese.
 • Ne rrugën Korçe-Voskopoje  1 Borëpastruese.
 • Qarkullimi i mjeteve ne akset rrugore nacionale dhe turistike si :Korçe-Erseke-Leskovik. Korçe-Dardhe. Korçe-Voskopoje  kryhet pa probleme dimërore.


Lajmi kryesor:

Moti i keq, dëbora bllokon rrugën e Arbrit! Dëmtohen shtyllat e tensionit në Korçë, pa drita Pusteci, Maliqi, Devolli, Pogradeci e Kolonja! Petku i bardhë 'mbulon' Krujën turistike


J.GJ./Shqiptarja.com
 • Sondazhi i ditës:

  Pritet konferenca e parë ndërqeveritare, mendoni se Shqipëria bëhet anëtare e BE në një kohë të shkurtër?×

Lajmi i fundit

John

Luiza Gega fiton medaljen e Artë në Lojërat Mesdhetare të Algjerisë, Kushi: Urime kampiones!