Tensione ushtarake midis Francës dhe Turqisë, pas provokimeve të marinës turke

Tensione ushtarake midis Francës dhe Turqisë, pas provokimeve të marinës turke

Një zyrtar i ministrisë franceze të mbrojtjes tha se NATO-ja nuk duhet të mbyllë sytë lidhur me sjelljen e fundit të Turqisë ndaj aleatëve të saj, duke akuzuar marinën turke për provokimin e një anijeje franceze që ishte në një mision të NATO-s.

Një zyrtar i lartë turk mohoi akuzën, duke thënë se “asgjë e tillë” nuk kishte ndodhur.

Ministrat e mbrojtjes të NATO-s do të zhvillojnë një takim virtual këtë javë në klimën e tensioneve në rritje midis Parisit dhe Ankarasë. Dy aleatët kanë shkëmbyer kritika për krizën në Libi, duke akuzuar njëri-tjetrin se mbështesin palët kundërshtare në konfliktin e atjeshëm.

Duke folur përpara takimit, zyrtari francez i mbrojtjes tha se ishte koha që NATO-ja të zhvillojë një diskutim të sinqertë për Turqinë dhe sjelljen e saj – jo vetëm në Libi, por edhe për çështje të tjera si blerja e sistemeve ruse të mbrojtjes S-400 dhe bllokimi i planeve të mbrojtjes së NATO-s për Balltikun dhe Poloninë.

“Ne kemi njohur momente të ndërlikuara në aleancë, por nuk mund të sillemi si struci dhe nuk mund të pretendojmë se në NATO nuk ka asnjë problem me Turqinë. Ne duhet ta shohim atë, ta themi dhe ta trajtojmë”, tha ai.

Një zyrtar i lartë turk e hodhi poshtë akuzën, duke thënë se forcat franceze kishin kërkuar të kontrollonin një anije turke në ujërat ndërkombëtare “dhe kjo nuk u ishte lejuar”.

Ai tha se Turqia nuk kishte ndërmarrë asnjë veprim provokues apo agresiv për të parandaluar këtë. Megjithatë, tha zyrtari, “ne presim që aleatët të tregojnë të njëjtin mirëkuptim dhe ndjeshmëri ndaj marinës turke dhe pranisë së saj.”

Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Genti: 19/06/2020 12:22

  Turqit rrace e poshter

  Përgjigju
 • Lui: 18/06/2020 14:22

  B*3, ke te drejte. Franca eshte nga te paktet shtete hipokrite. Eshte ajo qe e ka themeluar karten e te drejtave te njeriut, dhe eshte ajo qe e ka shkelur dhe e shkel ne menyre te vazhdueshme duke patur koloni te medhaja dikur, e tani duke shpikur luftra cdo 30-40 vjet nga Vietnami e tani ne Afriken Veriore. Pa llogaritur frymen anti shqiptaret qe ka patur dhe vazhdon te kete p. Historikisht shtet filosllav e filoserb.

  Përgjigju
 • kasemi: 18/06/2020 14:05

  te ishte gjall enveri ,do tja bente 8 me 2 turqis e frances. kishim nendetese ne ate kohe. kishim unitetin parti-popull.

  Përgjigju
 • B*3: 18/06/2020 09:30

  Hajde Franca, kruaje po ta mbajti, kurve shtet (mgjs kam shume respekt per popullin e thjesht francez). Franca hedh gurin dhe fsheh doren, pastaj vjen Amerika apo Gjermania te qetesojne konfliktet neper bote qe krijon Franca. Franca te shohi territorin e vete se si shume po e kruan me Turqine keto kohet e fundit. Shtet shovinist, shtet vella me Serbin historikisht. Franca e krijoi "pranveren arabe" dhe sot e kesaj dite po e heqin ne kurriz popujt arabe e europa. E c'kusur e kishin dhe e kishim? Uroj nje dite qe Zoti ta ndeshkoj ate shtet dhelper!

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  A duhet të zhvillohen zgjedhje të reja në komunat në veri të Kosovës?×

Lajmi i fundit

Plumb 50 vjeçarit në Shijak, policia në ndekje të autorit

Plumb 50 vjeçarit në Shijak, policia në ndekje të autorit