Tensionet e Ukrainës, Biden parashikon ndërhyrjen e Rusisë në Kiev! Një samit i tretë mundësi negocimi me Putin

Presidenti i SHBA-ve, Joe Biden gjatë një konferencë në Shtëpinë e Bardhë foli rreth sfidave që kishte kaluar gjatë një viti në detyrë. Një ndër sfidat përpos përballjes me pandeminë, krizën e gazit ka qëne edhe menaxhimi i Politikës së Jashtme. Në këtë ‘varg’ sfidash, Biden përmendi tensionet në Ukrainë.

Biden paralajmëroi për një sulm të mundshëm në Ukrainë duke sjëllë në vëmendje sanksionet e rënda që do i kanosen Moskës më një hapje zjarri.

"Rusia do të mbahet përgjegjëse nëse pushton - dhe kjo varet nga ajo që bën. Është një gjë nëse është një inkursion i vogël dhe ne përfundimisht duhet të luftojmë se çfarë të bëjmë dhe çfarë të mos bëjmë, etj," tha Biden. "Por nëse ata bëjnë atë që janë në gjendje të bëjnë...do të jetë një fatkeqësi për Rusinë nëse ata pushtojnë më tej Ukrainën."

Zyrtarët rusë kanë mohuar në mënyrë të përsëritur planifikimin për të pushtuar, por Kremlini ka grumbulluar rreth 100,000 trupa pranë kufijve të Ukrainës, një grumbullim që Perëndimi thotë se është përgatitje për një luftë për të parandaluar anëtarësimin e Ukrainës në aleancën e sigurisë perëndimore të NATO-s. Menjëherë pas përfundimit të konferencës për shtyp gati dy orëshe, Shtëpia e Bardhë theksoi se çdo lëvizje ushtarake ruse në Ukrainë do të shkaktonte një përgjigje të ashpër.

“Nëse ndonjë forcë ushtarake ruse lëviz përtej kufirit ukrainas, ky është një pushtim i ri dhe do të përballet me një përgjigje të shpejtë, të ashpër dhe të bashkuar nga Shtetet e Bashkuara dhe aleatët tanë”, tha sekretarja e shtypit e Shtëpisë së Bardhë, Jen Psaki.

Por sulmet kibernetike dhe taktikat paraushtarake nga Rusia "do të përballen me "një përgjigje vendimtare, reciproke dhe të bashkuar", tha ajo. “Çdo inkursion i ushtrisë ruse në Ukrainë duhet të shihet si një inkursion i madh, sepse do të destabilizojë Ukrainën dhe vendet liridashëse në Evropën Lindore”, tha senatori republikan Rob Portman. Biden tha se një samit i tretë me Putinin "është ende një mundësi" pasi të dy udhëheqësit u takuan dy herë vitin e kaluar. Ai tha se ishte i shqetësuar se një konflikt në Ukrainë mund të kishte implikime më të gjera dhe "mund të dilte jashtë kontrollit". I shtyrë për atë që ai nënkuptonte me një "inkursion të vogël", Biden tha se aleatët e NATO-s nuk janë të bashkuar se si të përgjigjen në varësi të asaj që saktësisht bën Putini, duke thënë se "ka dallime" mes tyre dhe se ai po përpiqej të sigurohej që "të gjithë janë në të njëjtën faqe."

"Kombet e mëdha nuk mund të bëjnë bllof, numri një. Numri dy, ideja se ne do të bënim gjithçka për të ndarë NATO-n ... do të ishte një gabim i madh. Pra, pyetja është, nëse është diçka shumë më pak se një pushtim domethënës ose ... Për shembull, është një gjë të përcaktohet nëse ata vazhdojnë të përdorin përpjekje kibernetike; mirë, ne mund të përgjigjemi në të njëjtën mënyrë," tha Biden.

Biden tha se Putini i kishte kërkuar garanci për dy çështje: Ukraina nuk do të anëtarësohej kurrë në NATO dhe se armët "strategjike" ose bërthamore nuk do të vendoseshin kurrë në tokën ukrainase.

G.MO/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A bënë zgjedhjen e duhur demokratët duke rikthyer në krye Sali Berishën?×

Lajmi i fundit

John

Kremlini: Perëndimi shkaktoi krizën globale të ushqimit