Tensionet në veri, zyrtari i lartë amerikan kërkon angazhimin e SHBA-së në Ballkan

Tensionet në veri, zyrtari i lartë amerikan kërkon angazhimin e SHBA-së në Ballkan

Chris Murphy.

Anëtari i Komisionit për Punë të Jashtme të Senatit Amerikan, Chris Murphy, është shprehur se SHBA-të duhet të angazhohen në lidhje me situatën e krijuar në Ballkan, për të cilën fajësoi autoritetet e Kosovës.

Mbi tensionet aktuale në veri të Kosovës, Murphy kërkoi “angazhim agresiv” nga ana  e SHBA-së, në mënyrë që të ruhet paqja dhe stabiliteti mes vendeve fqinje.

"Ne duhet të angazhohemi në mënyrë agresive në Ballkan për të mbrojtur paqen, sepse tani nuk mund ta përballojmë shuarjen e zjarreve të vërteta në atë rajon", tha Murphy.

Tensionet në veri të Kosovës janë të larta, prej se Policia e Kosovës ndihmoi kryetarët shqiptarë të tri komunave me shumicë serbe Zveçan, Zubin Potok dhe Leposaviq të hyjnë në ndërtesat komunale, përkundër rezistencës së banorëve të këtyre komunave.

Murphy, i cili u takua me kryeministrin e Kosovës, Albin Kurti, në Prishtinë, më 22 maj, u pajtua me Blinkenin se situata mund të ishte zgjidhur me diplomaci dhe jo me forcë.

Revolta e tyre u shndërrua në përleshje të dhunshme me pjesëtarë të misionit të NATO-s, KFOR.

Kjo situatë, sipas tij, i dha Rusisë mundësi për të nxitur trazira dhe për të luajtur lojërat e saj në Ballkan.

“Rusia luan lojëra në Ballkan. Ajo përpiqet të nxisë përçarje dhe konflikte. Ajo shpreson se do të ketë konflikt në Ballkan, një konflikt real kinetik që do të largonte Shtetet e Bashkuara dhe Evropën nga konflikti në Ukrainë”, tha Murphy.

Murphy tha se shpreson që kur të qetësohet situata në veri të Kosovës, njerëzit ta kthejnë vëmendjen te zbatimi i Marrëveshjes së Ohrit për normalizimin e marrëdhënieve midis Prishtinës dhe Beogradit.

 


Lajmi kryesor:

Tensionet në veri, Lajçak e Escobar javën tjetër në Kosovë! PE kërkon para ligjit sulmuesit e ushtarëve të KFOR! Vuçiç: Pres propozimin e Perëndimit


M.T/Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Përplasja për Ukrainën, e drejtoi si duhet Rama KS të OKB?×

Lajmi i fundit

8 dëshmi për revoltën e Spaçit në një dokumentar, ish të dënuarit Progni: Sa herë flasin u dhëmbin plagët, s’u jepnin as ujë! Mizoritë e komunizmit

8 dëshmi për revoltën e Spaçit në një dokumentar, ish të dënuarit Progni: Sa herë flasin u dhëmbin plagët, s’u jepnin as ujë! Mizoritë e komunizmit