Tensionet Rusi-Ukrainë, 'ndihma vdekjeprurëse' e SHBA-së arrin në Kiev

Rreth 90 ton "ndihma vdekjeprurëse" e SHBA-së ka mbërritur në Ukrainë, mes tensioneve rreth grumbullimit të trupave ruse në kufi.

Kjo është dërgesa e parë e një pakete të miratuar ndihme ushtarake të SHBA-së për Ukrainën miratuar së fundmi dhe përfshin municione për "mbrojtësit e vijës së parë".

Dorëzimi pasoi vizitën e Sekretarit të Shtetit të SHBA Antony Blinken në Kiev këtë javë, ku ai paralajmëroi për një përgjigje të ashpër nëse Rusia do të pushtonte Ukrainën.

Moska ka mohuar çdo plan për të sulmuar apo pushtuar Ukrainën.

Presidenti i SHBA Joe Biden miratoi paketën e mbështetjes së sigurisë prej 200 milionë dollarësh në dhjetor.

Rusia ka pushtuar më parë territorin ukrainas, Krimenë në vitin 2014, dhe kreu i aleancës ushtarake të NATO-s ka paralajmëruar se ekziston një rrezik real i një konflikti të ri në Evropë pasi rreth 100,000 forca ruse u grumbulluan në kufi.

Moska e ka mohuar se po planifikon një pushtim, por presidenti Vladimir Putin i ka bërë kërkesa Perëndimit, të cilat ai thotë se kanë të bëjnë me sigurinë e Rusisë, duke përfshirë ndalimin e Ukrainës nga anëtarësimi në NATO.

Ai gjithashtu dëshiron që NATO të braktisë stërvitjet ushtarake dhe të ndalojë dërgimin e armëve në Evropën Lindore, duke e parë këtë si një kërcënim të drejtpërdrejtë për sigurinë e Rusisë.

/AV/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A bënë zgjedhjen e duhur demokratët duke rikthyer në krye Sali Berishën?×

Lajmi i fundit

John

Specialisti Ylli Merja në Report Tv: Kura bimore 10 ditore për të eliminuar parazitët në zorrë