Hyri pa pyetur por e pësoi keq, Kosova i refuzon Marko Gjuriçit kërkesën për vizitë në veri

Momentet e shoqërimit të Marko Gjuriç, 2018

Kosova i ka refuzuar kërkesën për të vizituar veriun e Kosovës, udhëheqësit të Zyrës për Kosovën, Marko Gjuriç. Sipas mediave kosovare, Gjuriç kishte kërkuar të vizitonte komunat në veri të Kosovës ku ka një prezencë të madhe të popullatës serbe, të cilat nesër kanë zgjedhjet e jashtëzakonshme.

Lajmin për mediat e ka konfrimuar këshilltar i ministrit të Punëve të Jashtme, Behgjet Pacolli.

Nuk aprovohet kërkesa e tij për vizitë pasi nuk është në përputhje me kriteret e Marrëveshjes së Brukselit”, tha Zyberaj.

Ndërkohë vetë Gjuriç ka thënë se do të tentojë përsëri në Kosovë.

Organet e Prishtinës nuk më kanë lënë. Do të provoj përsëri të hyjë në Kosovë”, është  shprehur ai.

Kujtojmë se në mars të vitit të kaluar Gjuriç u shoqërua nga Frocat Speciale të Kosovës pasi hyrja e tij në territorin kosovar ishte në kundërshtim me normat.

Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Takimi i 7 mes dy qeverive Shqipëri-Kosovë dhe 16 marrëveshjet e nënshkruara i konsideroni:×

Lajmi i fundit

John

Pse Berisha flet përditë për vdekjen e tij?