Teodor Keko përmes poezisë në ‘Shtëpinë Studio Kadare’! Kreshnik Mazrekaj tek ‘Agimi’ Nis ‘Stina Koncertore Pranverë 2024’ pranë ‘Arteve’

Muzikologu e dirigjenti i njohur Eno Koço mban sot në orën 11.00 në Akademinë e Shkencave Lectio Magistralis me temë “Muzika si inteligjencë emocionale”.

Organizohet sot në orën 18.00 në "Shtëpinë Studio Kadare" një mbrëmje poetike dedikuar poetit Teodor Keko, me pjesëmarrjen e bashkëshortes Xhuli Kekos.

Artisti Kreshnik Mazrekaj ( i quajtur "Soulmate") mban sot në orën 18.00 në Qendrën e Artit "Agimi" në Tiranë një seminar dhe performancë muzikore.

Fakulteti  i Muzikës në Universitetin e Arteve, nis sot në orën 19.00 "Stinën koncertore Pranverë 2024" me "Jazz in spring" (me pjesëmarrjen e muzikantëve Gent Rushi, Emiljan Dhimo, Andi Kongo, Angjelin Toma, Brikel Guga).

Jetësohet  sot në orën 19.00 në skenën e teatrit "Skampa" në Elbasan komedia  “Zëra pas skene” me regji nga Helidon Fino.

Shfaqet sot në orën 19.00 në Akademinë e Marubit në Tiranë filmi "Luaneshat e kodrës" (“La colline ou rugissent les lionnes”) nga Luana Bajrami.

Profesor i elektronikës, si dhe poet, Besnik Camaj, themelues i Shkollës shqipe në Zvicër dhe promotor i autorëve shqiptar, mban sot në orën 12.00 në Bibliotekën "Marin Barleti" në Shkodër një bisedë me temë "Inteligjenca artificiale dhe poezia".

Teatri "Andon Zako Çajupi" në Korçë mban sot e nesër në orën 11.30 dhe 13.30 shfaqjen me kukulla “Aventurat e Pulçinelës” nga Paolo Comentale.

Tragjedia "Medea" e Euripidit shfaqet edhe sot në orënn 18.00 në teatrin "Bylis" në Fier, me interpretimin e të rinjve të shkollës "Jakov Xoxa".

Vijon edhe sot në orën 18.00 në Teatrin Kombëtar performanca "Udhëtimi i ndërmjetëm i sporeve", nga Federica Altie, që mbahet në bashkëpunim me Institutin Italian të Kulturës.

A.D/r.k./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Rithemelimi propozon rikthimin e koalicioneve të vjetra, a jeni dakord?×

Lajmi i fundit

Berat/ Reshjet e shiut shkaktojnë rrëshqitjen e gurëve dhe dherave! Problematike akset Berat-Poliçan dhe Poliçan -Skrapar

Berat/ Reshjet e shiut shkaktojnë rrëshqitjen e gurëve dhe dherave! Problematike akset Berat-Poliçan dhe Poliçan -Skrapar