Tërmet i fuqishëm me magnitudë 6.5 ballë në Ekuador, të paktën 14 të vdekur

Tërmet i fuqishëm me magnitudë 6.5 ballë në Ekuador, të paktën 14 të vdekur

Dëmet e tërmetit në Ekuador

Një tërmet me magnitudë 6.5 goditi Ekuadorin të shtunën. Për momentin raportohet se janë 14 viktimat dhe 126 të plagosurit por mendohet se numri të jetë më i madh. Shërbimi Gjeologjik i SHBA-së regjistroi epiqendrën e tërmetit në rajonin bregdetar të Guayas, rreth 80 kilometra në jug të Guayaquil.

Tërmeti është ndjerë edhe në veri të Perusë, ku ka një viktimë. Goditja u regjistrua në orën 12:12 me orën lokale (18:12 në Shqipëri) në komunën ekuadoriane Balao, rreth 140 kilometra nga porti i Guayaquil dhe në një thellësi prej 44 kilometrash. Instituti Sizmologjik i SHBA-së  vlerësoi një magnitudë prej 6.8 ballë të shkallës Rihter, ndërsa autoritetet sizmologjike peruane e vlerësuan atë me 7.0.

Pasgoditjet janë paralajmëruar dhe Instituti Oqeanografik dhe Antarktik i Marinës Ekuadoriane ka siguruar që goditja "nuk i plotëson kushtet e nevojshme për të gjeneruar një cunami" në Paqësor . Peruja dhe Ekuadori ndodhen në Unazën e Zjarrit të Paqësorit, një zonë kryesore e aktivitetit sizmik përgjatë bregut perëndimor të kontinentit amerikan.

K.T./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    PS pritet të rikandidojë shumicën e kryebashkiakëve aktualë, si mendoni?×

Lajmi i fundit

Parlamenti i Mbretërisë së Bashkuar ndjek hapat e BE-së ndalon përdorimin e TikTok në pajisjet zyrtare

Parlamenti i Mbretërisë së Bashkuar ndjek hapat e BE-së ndalon përdorimin e TikTok në pajisjet zyrtare