Tërmetet/ 'Gati të ndihmojmë në rindërtimin e Shqipërisë', mesazhi i presidentit të PE-së

"Në këto orë të vështira, ne jemi me popullin shqiptar.”

Ky është reagimi i Presidenti i Parlamentit Europian, David Sassoli, pas tërmeteve të ditëve të fundit në Shqipëri, ku shkaktuan frikë dhe panik.

Në një postim në Twitter, Sassoli shprehet se në këto momente të vështira mendimet shkojnë me të lënduarit ose ata që kanë humbur shtëpinë e tyre në Shqipëri.

Po ashtu, presidenti i Parlamentit Europian, shpreh gatishmërinë e BE-së për të ndihmuar në rimëkëmbjen dhe rindërtimin e shtëpive të dëmtuara.

"Në këto orë të vështira, ne jemi me popullin shqiptar. Mendimet tona janë me të lënduarit ose ata që kanë humbur shtëpitë e tyre. Evropa është e gatshme të ndihmojë në rimëkëmbjen dhe rindërtimin,"-shkroi Sassoli në Twitter.

Dy të tërmete të fuqishme goditën Shqipërinë ditën e shtunë, fatmirësisht pa dëme në njerëz, por vetëm duke shkaktuar panik dhe dëme materiale.

   Postimi i David Sassoli në Twitter 

 

/G.M./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Ku do të pushoni këtë verë?

Komento


×

Lajmi i fundit

John

Qëlluan me 20 plumba, zbardhen emrat e 3 autorëve! 2 prej tyre vëllezër