Tërmeti 4.8 ballë lëkund ndërtesat në New York, më i madhi në 40 vjet! OKB pezullon takimin për Gazën

Tërmeti 4.8 ballë lëkund ndërtesat në New York, më i madhi në 40 vjet! OKB pezullon takimin për Gazën

Një tërmet ka goditur shtetin amerikan New Jersey, duke lëkundur ndërtesat në New York City dhe zonat përreth.

Shërbimi Gjeologjik i Shteteve të Bashkuara tha se epiqendra e tërmetit me magnitudë 4.8 ishte 7 km në verilindje të Stacionit Whitehouse, New Jersey. Tërmeti u ndje gjithashtu në Filadelfia, Pensilvani dhe Boston, Massachusetts. 

Përdoruesit e mediave sociale raportuan se e ndjenin tërmetin nga Philadelphia deri në New York dhe në lindje përgjatë bregut. Zyrtarët e qytetit të New York kanë njoftuar se kanë nisur hetimet nëse ka dëme materiale.

Një takim i Këshillit të Sigurimit të OKB-së për Gazën në selinë në New York u ndërpre përkohësisht për shkak të tërmetit.

“A është ai një tërmet?”, tha përfaqësuesi i Save the Children, Janti Soeripto, i cili po fliste.

Një tërmet me magnitudë 3.8 goditi Buffalo, New Yorkun vitin e kaluar më 6 shkurt, por një tërmet i përmasave të sotme nuk ka ndodhur në zonë për 40 vjet.

Rendit zhvillimet sipas orarit:
Ora 22:49
Si kurrë më parë, edhe Statuja e Lirisë 'dridhet' nga tërmeti që goditi New Yorkun (Video)

1712350186_shba.jpg

Si kurrë më parë, Statuja e Lirisë në New York ka përjetuar lëkundjet, të cilat janë kapur edhe nga kamerat gjatë tërmetit 4.8 ballë.

Kujtojmë se statuja e bakrit, një dhuratë nga populli i Francës për SHBA-të, u projektua nga skulptori francez Frederic Auguste Bartholdi dhe korniza e saj metalike u ndërtua nga Gustave Eiffel.

 

Ora 22:20
FOTOLAJM/ Çahen rrugët nga tërmeti në New York

1712348594_termett.jpeg

Tërmeti me magnitudë 4.8 që tronditi Neë Yorkun gjatë ditës së sotme shkaktoi më shumë frikë se sa dëme materiale në zonë, ndërsa ekspertët e kanë konsideruar një fenomen të rallë. Siç shihet në fotoka pasur edhe çarje të rrugëve.

Ora 18:31
Pamje nga tërmeti në SHBA, momenti kur lëkundet ndërtesa e OKB-së (Video)

1712335015_okb.JPG

Janë publikuar pamjet e para brenda ndërtesës së Kombeve të Bashkuara gjatë një takimi në Këshillit të Sigurimit të OKB-së për Gazën në selinë në New York që u ndërpre përkohësisht për shkak të tërmetit.

 

Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

  • What??: 05/04/2024 19:21

    4.ca balle dhe tremen kaq shume? Wutt??

    Përgjigju
  • Sondazhi i ditës:

    Shqipëria humb me Italinë, a ka shanse të kalojë grupin në Euro 2024?×

Lajmi i fundit

Sondazh, në qoftë se zgjedhjet parlamentare zhvillohen sot

Sondazh, në qoftë se zgjedhjet parlamentare zhvillohen sot