Humbi ngadalë, ngadalë...Misioni grek tregon si shqiptari u vdiq në duar: U shokuam nga ndërtesat, s'kishim parë kurrë kolona me tulla

Humbi ngadalë, ngadalë...Misioni grek tregon si shqiptari u vdiq në duar: U shokuam nga ndërtesat, s'kishim parë kurrë kolona me tulla

Misioni grek pas 5 ditëve në Thumanë

Misioni grek ishte një nga të parët të cilët erdhën për të ndihmuar Shqipërinë në momentet e vështira të tërmetit të 26 nëntorit, tragjedia që shkaktoi 51 viktima.

Stafi i zjarrfikësve grekë të EMAK, është intervistuar nga gazeta Ethnos dhe ata tregojnë se si në pak minuta ata morën alarmin e mëngjesit të 26 nëntorit për t’u nisur në Shqipëri në ndihmë të fqinjëve.

Pikërisht ky ekip vinte nga një ditë torturuese pasi Greqia u pushtua nga fenomeni “Girion” prej motit të keq. Epipyragoi Spyros Karoubis , Constantinos Tsakiris, Claus Gerokostas dhe Evangelos Aleksandris ishin katër anëtarë të skuadrës së EMAK që do të vinin në Shqipëri pasi nga Brukseli erdhi alarmi ‘urgjent’ për ndërhyrje në Shqipëri.

“Ne u zgjuam një natë më parë sepse po përpiqeshim të shkonim në Kënetën në Durrës. Shkuam në shkollë në orën 7.30 të mëngjesit të së martës dhe para se të ndryshonim edhe e morëm thirrjen. Sfida për të shpëtuar jetë nga shembjet e ndërtesave në Shqipëri ka qenë e madhe. Kishim vetëm disa minuta për tu përgatitur, për të marrë pajisjet, qenin dhe rrobat që na duheshin. Temperaturat ishin shumë më të ulëta se në Greqi. Duhej të përgatisnim qentë dhe të futeshim në furgon me rimorkio e pajisjeve për në aeroportin Elefsina ”, thanë katër anëtarët e misionit të parë të EMAK.

Greqia ka gjithsej 8 qen të përgatitur për këto situata, dy pret të cilëve Oscar dhe Elsa erdhën në Shqipëri.  

Dy zjarrfikës grekë dhe Oskar, një prej qenve që mori pjesë në misionin e Thumanës

Shumë afër si vende, por grekët të mësuar nga tërmetet ajo çfarë i ra në sy fillimisht nuk ishin dëmet apo pasojat e tragjedisë, por ndërtesat e ngritura para viteve ‘90.

"Shoku i parë që morëm ishte kur zbuluam që ndërtesa e apartamenteve që rrëzohej nuk kishte shtylla çimentoje. Kolonat ishin prej tullave dhe në tulla pllaka nuk ishte 15 pikë. E gjithë ndërtesa ishte në "ajër" dhe natyrisht u shemb. Unë kurrë nuk kisha parë një ndërtim të tillë më parë, " tregon Spyros Karoubis.

Ekipi grek fillimisht mori direktivat për në Durrës, por gjatë rrugës u zhvendos në Thumanë. Një nga zjarrfikësit, Evangelos Alexandris tregon se si një shqiptar nën rrënoja i vdiq në duar.

"Kam gjetur që ai kishte sindromën e listës sepse sytë e tij ishin kthyer të kuq. Këmba e tij ishte e ngjeshur dhe gjaku u shtrydh. E dija që po luanim me minutat. Aktivizova protokollet e ringjalljes dhe rigjenerimit kardiak, duke i dhënë pesë shishe oksigjeni. Humbi ngadalë, ngadalë. Ne bëmë atë që mundëm për ta nxjerrë atë. Pas pesë orësh përpjekje, ne e lëshuam atë. Nuk mund të qëndronte. Ai vdiq në duart e mia. Ai u dërgua në spital, por dështoi. Ishte një moment tjetër i vështirë, por e dija se kishim një rrugë të gjatë për të bërë, "- thotë Alexandris.

1575654606_dsc021551.jpg

Komandanti Siros Karoubis (në mes) është një nga anëtarët më me përvojë të 1 EMAK, së bashku me Evangelos Alexandris, Vassilis Ger

Po ashtu misioni grek ka shprehet se vetëm Policia shqiptare u dallua nga të gjitha njësitë për të ndërhyrë në situata të tilla. "Vetëm Policia u dallua nga  shërbimet e vendit. Ne nuk kemi parë ndonjë shërbim tjetër ato ditë. Një zotëri që erdhi na u prezantua si kryetar por në pesë ditët në vijim askush nuk erdhi".

Pas 5 ditësh gjatë misionit raskapitës mes rrënojave në Thumanë, zjarrfikësit grekë tërheqin 11 trupa të pajetë. Ajo çfarë i bie përshtypje grekëve, është se entuziazmi i shqiptarëve ishte shuar dhe edhe kur nga rrënojat shpëtoheshin jetë nuk kishte entuziazëm, brohorima apo gëzim siç kishte hasur EMAK në vendet e tjera Turqi, Siri etj. Por ata thonë se shqiptarët u ofruan ushqim, shumë prej tyre dinin greqisht dhe u shprehnin vazhdimisht mirënjohjen për ndihmën në ato ditë të errëta të Shqipërisë.

/b.ha./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Fino: 06/12/2019 20:03

  Kane te drejte greket...pallate pa kollona..

  Përgjigju
  • O mjallaq: 09/12/2019 08:46

   Me mire ne bodrum se sa ne kto pallate vari teneqet ku ndertusi menon per xhepom e vet jo per te siguruar jeten ty. Ky eshte Albanistani

  • Mjallaq Fillo: 06/12/2019 23:05

   Rri në bodrum të grekut ti si mi neteve dhe në mengjes pa gdhirë shko t punosh arat e tyre!

 • Kafsha: 06/12/2019 19:41

  Dëgjoni, thojuni eksperteve grekë, në lidhje me kete të fundit, dmth pse shqiptarët nuk ishin entuziaste kur shpetohej dikush ashtu siç e kishin hasur në lindje. Pikerisht sepse shqiptarët nuk janë si popujt në lindje qe rrahin kraharorin e duke shkulur mjekrat. Shqiptarët janë më të matur, gëzohen por gezimin e kanë nga brenda ashtu si dhe hidherimin nuk i shprehin. Janë të ftohtë ashtu siç gjithë europianet. Por ama janë mikprites.

  Përgjigju
  • Justice: 07/12/2019 22:50

   Per ca shqiptaresh flet ti o shoku,ne te ftohte si europianet ahhaahahhahaha

  • Dibra e madhe: 06/12/2019 21:14

   Bravo

 • Sondazhi i ditës:

  Sipas jush, a duhet që KFOR të marrë në kontroll veriun e Kosovës?×

Lajmi i fundit

Tregohuni të kujdesshëm në dashuri, çfarë thonë yjet për ju sot

Tregohuni të kujdesshëm në dashuri, çfarë thonë yjet për ju sot