Tërmeti 4.6 ballë në Pukë, dëmtohen disa pallate, plasaritet muri në poliklinikën e qytetit (VIDEO)

Tërmeti i regjistruar mbrëmjen e djeshme në Pukë ka shkaktuar disa dëmtime në disa ndërtesa në qytet.

Bashkia Pukë bën me dije se, si pasojë e lëkundjes 4.6 ballë, janë shkaktuar dëme te disa pallate te lagjja e muzeut, ku raportohet për plasaritje dhe dëmtime në oxhaqet e ndërtesave. Po ashtu dëmtime të lehta ka pësuar edhe poliklinika e qytetit, plasaritje dhe rënie të suvasë.

"Bashkia Pukë po ndërlidhet për pasojat e kësaj situate. Deri tani nuk kemi informacione për pasoja fatale, ndërkohë që janë porositur administratorët dhe kryepleqtë e fshatrave të interesohen për pasoja të mundshme pas kësaj situate. Deri tani janë konstatuar dëme tek disa pallate tek lagjja e muzeut, dhe 5 pallatet, ku sipas raportimit të banorëve ka plasaritje, ndërkohë janë të dukshme dëmtimet në oxhaqet e pallateve. Plasaritje dhe rënie suvash ka dhe në spitalin e qytetit. Inkurajojmë të gjithë banorët të rimarrin veten me shpresën se nuk do kemi paslëkundje dhe për çdo shqetësim të informojnë në numrat pa pagesë 128 ose 129", njoftonBashkia.

Tërmeti u regjistrua mbrëmjen e djeshme, duke shkaktuar frikë e panik te banorët. Lëkundja ishte me epiqendër 12 km nga qyteti i Pukës, ndërsa thellësia e saj ka qenë 10 km.

Kujtojmë që edhe pak ditë më parë në shumë qytete të vendit tonë u ndjenë lëkundje tërmeti, ndërsa epiqendra ishte 2 km në perëndim të Follorinës, Greqi.

/r.k./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

  • Shkodran: 15/01/2022 10:10

    Edhe tërmetin kishte mangët Puka!!

    Përgjigju
  • Sondazhi i ditës:

    Ndryshe nga biznesi i vogël profesionet e lira do të tatohen, si ju duket?×

Lajmi i fundit

Tiranë, mashtrim për investim në bursa përmes Call Center, 2 në pranga dhe 2 në kërkim

Tiranë, mashtrim për investim në bursa përmes Call Center, 2 në pranga dhe 2 në kërkim