Terror në Gjermani/ 18- vjeçari hap zjarr gjatë leksionit duke vrarë 1 student, plagosur 3 të tjerë e më pas veten

Pamje nga vendngjarja

Pamje nga vendngjarja

Gjermani- Universiteti Heidelberg në Gjermani është përballur me një ngjarje të rëndë mëngjesin e së hënës ku një student 18- vjeçar ka hpaur zjarr në mes të leksionit duke vrarë 1 studentë plagosur 3 të tjerë e mmë pas veten.

Sulmuesi kishte blerë dy armë jashtë vendit, sipas shefit të policisë në Mannheim, Siegfried Kollmar, i cili shtoi se nuk mund të thoshte se në cilin vend ishin blerë armët e zjarrit, pasi kjo mund të pengonte hetimin në vazhdim. Sulmuesi, i cili thuhet se përdori një pushkë për të kryer sulmin, nuk kishte precedentë të mëparshëm penalë.

Katër individë u plagosën dhe një vdiq më vonë nga plagët e marra, sipas ministrit të brendshëm të shtetit të Baden-Werttemberg Thomas Strobl.

Pas krimit, 18-vjeçari u largua nga godina e universitetit dhe vrau veten. Sipas qarqeve të sigurisë, sipas gjetjeve fillestare, autori nuk duhet të ketë pasur motive politike apo fetare. Dikush supozon më shumë një akt marrëdhënieje ose probleme psikologjike. Hetuesit nuk kanë dhënë ende asnjë informacion për motivin.

Menjëherë pas të shtënave në mesditë, policia tha:

“Nuk supozojmë se do të ketë autorë të tjerë. Për të qenë në anën e sigurt, zona do të vazhdojë të kontrollohet. Një grup special ka kontrolluar zonën e labirintit për një autor të dytë të mundshëm. Rreth orës 15:15 u dha e qartë: Studenti ishte një autor i vetëm. Aktualisht nuk ka më asnjë rrezik”

G.MO/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Si e organizoi Shqipëria finalen e Conference League?×

Lajmi i fundit

John

26 vjet nga zgjedhjet e 26 Majit 1996, 7 dëshmi tronditëse për krimet e pandëshkuara të pushtetit të Berishës! Dhunë, prita, rrëmbime dhe urdhra për eliminime fizike