'The Sun': Si u bë Shqipëria, Italia e vogël

'The Sun': Si u bë Shqipëria, Italia e vogël

Ksamil

Tabloidi i njohur britanik “The Sun” ka konfirmuar se vendi ynë ishte kryefjalë e kësaj vere duke sjellë në vëmendje epitetin që “Financial Times” i vuri Shqipërisë si duke e quajtur “Italia e vogël”.

“The Sun” shkruan se muajt e fundit Shqipëria ka parë një fluks të madh vizitorësh për shkak të plazheve fantastike dhe çmimeve më të lira.

Gazeta thotë se rritja e popullaritetit të vendit ka ardhur kryesisht falë ushtrisë së ndikuesve të mediave sociale që kanë pushuar në rivierën shqiptare.

Nënvizohet se vendi ka tërhequr edhe shumë vizitorë të profilit të lartë, përfshirë Kryeministren italiane Giorgia Meloni e cila vizitoi bregdetin shqiptar me familjen e saj.

“The Sun” thotë se nuk janë vetëm plazhet fantastike të Shqipërisë, por edhe çmimet e lira që kanë joshur turistët, nga akomodimi në hotel deri te restorantet dhe shezlongët.

Vlora, Dhërmiu, Ksamili, Himara dhe Saranda sugjerohen si destinacionet më interesante të rivierës shqiptare.

“The Sun” sugjeron për t’u vizituar megjithatë edhe Tiranën që sipas saj kryesoi listën e qyteteve më të lira për vitin 2021.

Shkrimi i plotë i “The Sun”:

Një pikë e nxehtë pushimesh në Evropë është quajtur "Italia e Vogël" nga pushuesit për shkak të plazheve dhe çmimeve më të lira.Muajt ​​e fundit, Shqipëria, në Evropën Jugore, ka parë një fluks vizitorësh. Rritja e popullaritetit të vendit vjen kryesisht si “fryt” i influencuesve të mediave sociale që kanë pushuar në rivierën shqiptare.

Por vendi ka tërhequr edhe më shumë vizitorë të profilit të lartë, përfshirë kryeministren italiane Giorgia Meloni e cila vizitoi bregdetin shqiptar me familjen e saj.Në një artikull në Financial Times , një pushues, Nicola Ferrero, e përshkroi Shqipërinë si "Italia e Vogël".

Në fillim të këtij viti, Nicola pushoi në Shqipëri sepse donte të përjetonte një kulturë dhe kuzhinë të re.Por nuk është vetëm tërheqja e eksplorimit të një destinacioni të ri që po tërheq pushues nga e gjithë bota, por edhe çmimet e lira në Shqipëri.

Financial Times raportoi: "Ndërsa çmimet janë rritur në Itali , turistët ndërkombëtarë janë joshur nga kostot më të ulëta shqiptare në çdo gjë, nga akomodimi në hotel deri te restorantet dhe shezlongët."

Wizz Air, easyJet dhe British Airëays operojnë të gjitha linja direkte midis MB-së dhe kryeqytetit shqiptar të Tiranës, me çmime fluturimi duke filluar nga 28 £ për një biletë me një drejtim.Nga Tirana, është katër orë me makinë për në qytete si Ksamili , Himarë dhe Saranda, të cilat janë bërë destinacione më të preferuara në Rivierën Shqiptare.

Përveç fluturimeve të përballueshme, ushqimi dhe pijet janë të lira në Shqipëri, për shembull, një gotë verë kushton vetëm 1,70 £.

Nëse dëshironi një udhëtim në Rivierën Shqiptare , ka pafund plazhe për të provuar.

Pjesa më veriore e Rivierës është Vlora, të cilën shumica e njerëzve e vizitojnë përpara se të zbresin në bregdet.Ka qindra shtëpi, hotele dhe dhoma plazhi për t'u marrë me qira në Vlorë dhe dhomat fillojnë nga vetëm 20 £ për natë, perfekte për një pushim buxhetor.Më në jug të vijës bregdetare është Dhërmiu, një nga plazhet më të mëdhenj dhe më të famshëm, ndërsa në pjesën jugore të Rivierës është  Ksamili.

Nëse preferoni të qëndroni në këtë zonë, dhomat janë pak më të shtrenjta, duke filluar nga 32 £ për natë.

Pushuesit që shkojnë në Shqipëri gjithashtu mund të marrin me qira kplazhi të stilit Maldive për vetëm 8 £ në ditë.

M.T/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

  • beni: 24/08/2023 04:19

    i kane lire xmimet se i kane bere bregdetin beton arme..pa asmje bukuri e rregull...ju vrafte zoti..sot duhet te ishim njesoj si italia...

    Përgjigju
  • Sondazhi i ditës:

    Finalja mes Spanjës dhe Anglisë, sipas jush kush e fiton Euro 2024?×

Lajmi i fundit

Tiranë/ Iu gjetën në telefona faqe për baste online, arrestohen 3 persona

Tiranë/ Iu gjetën në telefona faqe për baste online, arrestohen 3 persona