Thirrja për veprim global për sigurinë ushqimore, ministrja e Jashtme në OKB me ftesë Blinken: Lufta në Ukrainë, ndikim të rëndësishëm në përkeqësimin e kësaj situate

Ministrja për Evropën dhe Punët e Jashtme, Olta Xhaçka, mori pjesë në takimin e nivelit të lartë "Thirrje për Veprim Global për Sigurinë Ushqimore", në OKB, me ftesë të Sekretarit amerikan të Shtetit, Antony Blinken.

Takimi mblodhi së bashku përfaqësues të lartë shtetesh, përfaqësues të organizatave ndërkombëtare dhe partnerëve për të diskutuar mbi nevojat urgjente humanitare dhe zhvillimore, si dhe për të identifikuar hapat për adresimin e sigurisë globale ushqimore.

Ministrja Xhaçka u shpreh se Shqipëria mbështet rolin e OKB si një aktor kyç për adresimin e krizave ushqimore në botë. Thirrjen për Veprim për Sigurinë Globale Ushqimore, e cilësoi si nismën  në kohën e duhur për përballimin e krizave që po thellohen dita ditës.

“Më shumë njerëz janë në rrezik, më shumë njerëz po shkojnë drejt varfërisë dhe ajo që është po aq shqetësuese është se kriza paraqet një kërcënim serioz për paqen dhe stabilitetin e shumë vendeve dhe rajoneve”, u shpreh kryediplomatja.

Ajo shtoi se pavarësisht pikëpamjeve të ndryshme mes shteteve, mbetet një përgjegjësi e përbashkët bashkëpunimi për të thyer rrethin vicioz të konfliktit dhe adresuar pasigurinë ushqimore.

“Shqipëria është e angazhuar të punojë së bashku në identifikimin e sfidave, zgjidhjeve dhe të mbështesë punën e agjencive të specializuara të Kombeve të Bashkuara për të arritur zgjidhje afatshkurtra dhe afatgjata për krizën globale të sigurisë ushqimore”, përfundoi fjalën e saj ministrja Xhaçka.

Sekretari i Përgjithshëm i Kombeve të Bashkuara, Antonio Guterres dhe zyrtarë të tjerë të lartë të OKB-së informuan ministrat për rritjen e pasigurisë ushqimore, ndikimin global të saj, si dhe hapat që OKB-ja po ndërmerr në përgjigje ndaj pasigurisë ushqimore në mbarë botën.

Krizat aktuale të konfliktit në mbarë botën, pasojat e pandemisë, lufta në Ukrainë kërcënojnë të destabilizojnë shoqëritë e brishta, të thellojnë varfërinë ekstreme, të rrisin urinë, të zgjerojnë nevojat humanitare, të rrisin migrimin dhe të shkaktojnë krizë të mëtejshme ekonomike.

M.Q./r.k./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A duhet të marrë fund kaosi në kuvend?×

Lajmi i fundit

‘Çifti i hapur’, komedia me çiftin e aktorëve Suela Bako e Romir Zalla shfaqet me sukses në teatrin e Durrësit

‘Çifti i hapur’, komedia me çiftin e aktorëve Suela Bako e Romir Zalla shfaqet me sukses në teatrin e Durrësit