Thyhen me çekiç statuja e Papës dhe Nënë Terezës në New York (FOTO)

Thyhen me çekiç statuja e Papës dhe Nënë Terezës në New York (FOTO)

Statuja e dëmtuar e Nënë Terezës

Një rast vandalizmi është shënuar ditën e djeshme në qytetin e New Yorkut në SHBA kundrejt një kishe, nga një 30-vjeçar.

30-vjeçari i identifikuar si Randy Maldonado Avila dëmtoi me çekiç shtatoren e Nënë Terezës dhe atë të Shën Papa Gjon XXIII, që ndodheshin në hyrje të kishës së Shën Dominikut, si dhe dyert e kësaj kishe.

Fatmirësisht policia arriti të arrestojë në vendngjarje autorin e ngjarjes.

Dyert e dëmtuara të kishës u mbuluan me dërrasa, ndërsa statujat e vandalizuara u mbuluan me një copë, nga vullnetarë brenda disa orësh nga sulmi.

At Michael Lynch, pastor në këtë kishë, ka deklaruar se është në pritje të një vlerësimi nga siguruesit për koston totale të riparimeve.

Ai parashikoi se riparimet do të ishin "të kushtueshme", por shtoi se një vullnetar kishte kontaktuar dioqezën duke ofruar ndihmë për rindërtimin e statujave.

K.M/I.M/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    FSHF rinovon kontratën me trajnerin e Kombëtares Sylvinho, a jeni dakord?×

Lajmi i fundit

Tiranë, kanosi dhe i kërkoi 200 mijë € ish-deputetit Vladimir Kosta, arrestohet 24 vjeçari

Tiranë, kanosi dhe i kërkoi 200 mijë € ish-deputetit Vladimir Kosta, arrestohet 24 vjeçari