T’i dëgjosh e t’i shikosh! Turizmi i ri që po zhvillohet në Divjakë impresionon turistët e huaj

Një lloj i veçantë i turizmit po zhvillohet në vendin tonë, e kryesisht në Parkun Kombëtar Divjakë Karavasta, që është shtëpia e 260 specieve. Po flasim për vëzhgimin e zogjve ose ndryshe  “Bird Watching”. Këto ditë të ngrohta Maji takojmë një grup danezësh që kanë ardhur për të kundruar zogjtë jo vetëm duke i parë, por edhe duke i dëgjuar kryesisht natën.

Taulant Bino kryetar i shoqatës së Ornitologëve që shoqëron grupin e turisteve thonë se është rritur interesi për të eksploruar natyrën dhe për t’u njohur me speciet endemike.  

“Është një grup turistët të specializuar për të kundruar shpendët. Vizitën e parë po e zhvillojmë në Divjakë-Karavasta. Mbrëmë dëgjuam shpendët e natës, ndërsa sot po shohim shpendët shtegtarë. “Bird Whatching” është interesant, dhe këta lloj vizitorësh janë lajmëtarët e parë që zhvillojnë turizmin e natyrës”, u shpreh Bino.

Turistët nga Danimarka janë të impresionuar me shumëllojshmërinë e shpendëve që shohin në lagunë.

“Është vizita e dytë në Divjakë. Jam guidë natyrore dhe kam sjelle një grup danezësh për të kundruar pelikanin kaçurrel dhe shpendët e tjerë. Do shohim dhe vende të tjera në Shqipëri, si laguna dhe liqene. Ne kemi dëgjuar shumë për Shqipërinë dhe përpos natyrës është tërheqëse për kulturën e trashëgiminë”, shprehet Mortien Hansen.

“Është një eksperiencë e mrekullueshme! Të shohësh parkun, natyrën, zogjtë, t’i kundrosh ato. Kam njohur dhe njerëz të mrekullueshëm. Jam shumë e lumtur!” thotw Anne Gram.

Përpos Parkut Kombëtar Divjakë Karavasta që është habitati natyror më i madh i faunës në vend, turistët shprehin interes dhe për Lagunën e Nartës në Vlorë, Liqenin e Shkodrës dhe atë të Ohrit në Pogradec. 

R.D/E.B/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Shqipëria humb me Italinë, a ka shanse të kalojë grupin në Euro 2024?×

Lajmi i fundit

Sondazh, në qoftë se zgjedhjet parlamentare zhvillohen sot

Sondazh, në qoftë se zgjedhjet parlamentare zhvillohen sot