‘Tirana nga ajri’ / Nga të ftuarit VIP e familja Rama te reagimi i ambasadorit të BE-së, ç ‘ndodhi në premierë, Alket Islami: Fotografova kryeqytetin për 30 vjet, ditë e shënuar!

Alket Islami ka ndalur për pak fluturimin. Në Kinema Milenium këtë mes javë kurorëzon 3 dekada punë. Albumi e dokumentari premierë që mbajnë imazhet që fotografi fiksoi prej 93-shit shpalosin “Tiranën nga ajri” ...

“Tani jemi në qendër të Tiranës! (mbrëmjen e 27 marsit) Nuk më besohet sepse është një punë që ka filluar shumë herët edhe mbyllet sot. Kjo është ditë e shënuar, mbrëmje e shënuar”, shprehet fotografi nga ajri, Alket Islami. (Drejtor i Aeronautikës)

Në kovër (album e dokumentar) është vendosur  jo rastësisht Tirana e re.

“Në dilemën për të zgjedhur Tiranën e vjetër apo të renë vendosëm Tiranën e re dhe njerëzit të kuptojnë në thellësi të albumit se si ka vazhduar ndryshimi i qytetit”.

Emrit të fotografit në këtë projekt afatgjatë i asociohet edhe emri i kryeministrit Edi Rama.

“Po sepse jemi të dy banorë të kryeqytetit dhe që kur filloi ai në Bashki unë isha në kulmin e fluturimeve në Tiranë dhe vendosëm që të shkruante edhe ai diçka, për atë ndryshim që të paktën i takon atij personalisht, sepse është gjithë puna e tij brenda”, thotë më tej Islami.

Kjo ngjarje ka bërë bashkë personalitete nga të gjitha fushat. Entuziast, Islami pret të ftuarit.

“Nuk është e thjeshtë t’i bësh të gjithë bashkë, por kjo ndodhi edhe falë kryeministrit Rama, të cilit i jam mirënjohës”, shprehet Islami.

Tregon, reagimet e para të tyre kur përballen me imazhet e Tiranës së vjetër. Si në rastin e ambasadorit të Bashkimit Europian Silvio Gonzato.

“Pa pamjet e sheshit dhe u habit. “Ua, si paska qenë para 2006-ës”, tha. Sepse për ne që e jetojmë është tjetër gjë, por për të huajt bën habi”, thotë fotografi.

Kryeministri Edi Rama ka zgjedhur që në këtë mbrëmje të jetë i pranishëm bashkë me bashkëshorten Linda Ramën, dhe më të voglin e familjes, Zahon.

Në sallën e tejmbushur dokumentari nis me të, që rrëfen kryeqytetin e post diktaturës. Imazhet që shfaqin Tiranën ç’ka qenë në ato vite, për shumë prej të pranishmëve janë sa të panjohura, aq edhe tronditëse...

“E gjitha kjo është një ansambël i madh. Puna ime nisi në 93-94, dhe do të vijojë edhe me dy vëllime të tjera”, shton më tej.

Dokumentari e lidh transformimin e kryeqytetit me qeverisjen vendore e qendrore të Ramës, politikat që ai ndoqi. Përshkrimi i arkitektëve e konfirmon zhvillimin e suksesshëm.

“Është shumë e rëndësishme ajo që ka bërë, pasi ka futur në libër përshtypjet e arkitektëve që po punojnë për Tiranën ç’ka është shumë interesante në album. Mënyra pozitive se si ata kanë folur për qytetin tonë është e rrallë, sepse dëgjojmë shpesh kritika, pakënaqësira etj. Por, të huajt që vijnë e shikojnë dhe e përshkruajnë si një qytet shumë dinamik që ka një perspektiv të sigurt”, thotë Islami.

Imazhet e fundit që Islami ka fiksuar nga ajri, rrëfejnë kryeqytetin ç’është duke ngjallur optimizëm. Islami rrëfen, se këtë entuziazëm e ruan edhe me zbritjen në tokë.

“Tirana e parë nga qielli sigurisht që është më e bukur, se nuk ke zhurmën, ke emocionin tënd, ke lirinë. Por, ajo gjithmonë është më e bukur dita -ditës. Këtë kijeni parasysh vijeni vath në vesh edhe mos u gënjeni nga njerëzit që thonë nuk është Tiraa e bukur. Tirana është me e bukura në botë se ka njerëzit më të mirë në botë”, shton fotografi.

Por, Tirana nuk i ka thënë ende të gjitha, siç thekson kryeministri Rama, sa i përket asaj që kryeqyteti do të bëhet... Parë në fluturim, Islami rrëfen se në ç’pikë kryeqyteti duket më bukur..

“Qendra më pëlqen dita-ditës më shumë, por edhe pjesa tjetër e qytetit, pjesa e Unazës së Madhe që po merr formë dhe do shikoni  edhe në volumet e tjerë që do pasojnë që ka shumë surpriza, si ka qenë si është, sepse me të vërtetë po merr formë”, shprehet Islami.

Mbi 30 vjet me aparatin në njërën dorë, e duke u përballur edhe me turbulenca, pasioni ka mbizotëruar dhe Islami e ka trashëguar edhe tek i biri.

SI.E./E.B/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

  • Iris: 29/03/2024 01:38

    Ajo balona fluturuese me mbishkrimin Tirana-Love-Edi Rama ne 3.08 na nxorri mallin e parrullave te Xhaxhit!

    Përgjigju
  • Sondazhi i ditës:

    Basha akuzon se ka aleancë PS-Rithemelimi kundër SPAK, e besoni?×

Lajmi i fundit

GOLAT/ Ndicka rrëzohet në fushë, shtyhet Udinese - Roma! Inter lë festën e titullit për në derbi, ndalen Milani dhe Napoli

GOLAT/ Ndicka rrëzohet në fushë, shtyhet Udinese - Roma! Inter lë festën e titullit për në derbi, ndalen Milani dhe Napoli