Toka goditet nga stuhia diellore! Aurorat ndriçojnë qiellin gjatë stuhisë së rrallë diellore

Toka goditet nga stuhia diellore! Aurorat ndriçojnë qiellin gjatë stuhisë së rrallë diellore

Brandenburg, Gjermani

Toka është goditur nga një stuhi e rrallë diellore, duke krijuar aurora shumëngjyrëshe në Kaliforni, Mbretërinë e Bashkuar, Europë dhe hemisferën veriore.

Rritja e aktivitetit diellor shkakton aurorat rreth poleve të Tokës, të njohura si dritat veriore ose aurora borealis dhe dritat jugore ose aurora australis.

Kur grimcat me energji arrijnë fushën magnetike të Tokës, ato ndërveprojnë me gazrat në atmosferë për të ndriçuar qiellin me ngjyra të ndryshme. Stuhia gjeomagnetike në vazhdim është tani “ekstreme” ose niveli 5 nga 5, tha Qendra e Parashikimit të Motit Hapësinor. Kjo është stuhia e parë e nivelit G5 që nga tetori 2003.

Xh.K/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Shqipëria humb me Italinë, a ka shanse të kalojë grupin në Euro 2024?×

Lajmi i fundit

Kolonjë, u largua mbrëmë nga banesa, gjendet i mbytur në rezervuar 33-vjeçari, s'ka shenja dhune

Kolonjë, u largua mbrëmë nga banesa, gjendet i mbytur në rezervuar 33-vjeçari, s'ka shenja dhune