Tokës ku shesin i del pronari, tregtarët në Korçë në protestë! Filo: Nuk do largoheni pa iu gjetur një vend tjetër

KORÇË- Në qytetin e Korçës për herë të dytë është zhvilluar protesta e tregtareve të sendeve të përdorura që prej disa vitesh, shërbejnë te Teci i Korçës. Protesta e tyre u zhvillua pasi tokës ku ata shesin i ka dalë pronari dhe kërkon largimin e tyre.

Siç bëjnë të ditur tregtaret, ata më herët janë zhvendosur disa herë, derisa përfundimisht u vendosën tek Teci në Korçë, por së fundmi atyre i është kërkuar largimi dhe nga aty.

Tregtarët shprehen të gatshëm qe të paguajnë dhe tarifa kundrejt një vendi të përshtatshëm për të ofruar shërbimet e tyre. Ndërkohë theksojnë se puna në këtë treg është e vetmja e ardhur për familjet e tyre.

 Mëngjesin e sotëm në shenjë proteste ata i’u drejtuan Bashkisë Korçë për t’i parashtruar kërkesat e tyre. Mësohet se ndërmjet tyre dhe kreut të bashkisë Sotiraq Filo, është zhvilluar një takim, ku tregtarët kanë marrë garancinë që nuk do të largohen nga vendi që tregtojnë, pa u gjetur më parë një vend i ri nga bashkia.

B.K./r.k./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Baza ajrore e NATO-s në Kuçovë, a forcohet pozita e Shqipërisë në rajon?×

Lajmi i fundit

Roland Qafoku: Opozita në duart e Ilir Metës

Roland Qafoku: Opozita në duart e Ilir Metës