'Topat e përgjakur', Mancini, Bin Salman dhe Ronaldo 'duart me gjak' në Milano para Champions League

'Topat e përgjakur', Mancini, Bin Salman dhe Ronaldo 'duart me gjak' në Milano para Champions League

Muralet jashtë 'San Siros'

MILANO - Roberto Mancini së bashku me Mohammed bin Salman dhe shumë kampionë, nga Ronaldo, Neymar te Benzema, duke mbajtur një top të përgjakur në duar. Kjo është tema e zgjedhur nga artisti i rrugës aleXsandro Palombo për punën e tij të fundit, një seri muralesh që u shfaqën sot në stadiumi San Siro ku do të luhet mbrëmjen e sotme ndeshja e Champions League mes Milanit dhe Newcastle, kjo e fundit skuadër në pronësi të princit saudit.

Vepra, e titulluar "Mirë se erdhe në Arabinë Saudite", shpjegon me shënimin e publikuar nga artisti dhe i publikuar në profilin e tij në Instagram, se synon "të përmbysë narrativën fantastike me të cilën regjimi i Bin Salman-it përpiqet të pastrojë imazhin e tij në botë përmes pagave miliarda dollarëve të yjeve të futbollit”.

Ai shton: “Arabia Saudite e Mohammed bin Salman është një nga vendet më obskurantiste, mizogjene dhe më të egra ndonjëherë, ku të drejtat e njeriut, liria e shprehjes, liria për gratë dhe ajo e komunitetit LGBTQ nuk ekzistojnë dhe asnjë shenjë e përkatësisë në një fe ndryshe nga Islami dënohet”, denoncon aleXandro Palombo, duke na ftuar që “të mos kthejmë shpinën përpara fytyrës së vërtetë të mbretërimit të Mohammed bin Salmanit, sepse kjo nuk është një lojë, por një plan politik me të cilin Arabia Saudite përdor futbollin si mjet të shpërqendrimit masiv për t'u futur në jetët tona dhe për të mpirë ndërgjegjen tonë, mos u bëni bashkëfajtorë në këtë proces të kolonizimit të lirisë sonë, sepse në Arabinë Saudite liria nuk ekziston".

S.DH/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Si i gjen shqiptarët 111- vjetori i shpalljes së pavarësisë?×

Lajmi i fundit

Ukraina dhe shtetet baltike paralajmërojnë se do bojkotojnë takimin e OSBE-së për shkak të Lavrovit

Ukraina dhe shtetet baltike paralajmërojnë se do bojkotojnë takimin e OSBE-së për shkak të Lavrovit