Topi i golit ‘Dora e Zotit’ del në ankand për shumën 'marramendëse'

Topi i golit ‘Dora e Zotit’ del në ankand për shumën 'marramendëse'

Topi me të cilin Maradona shënoi golin 'Dora e Zotit'

Tifozët që duan sende historike në futboll, janë të emocionuar për shitjen e një topi të shfryrë atë të futur në rrjetë nga “Dora e Zotit” prej Diego Maradonës.

Fanella e legjendës nga fitorja famëkeqe 2-1 e Argjentinës në çerekfinalen e Kampionatit Botëror ndaj Anglisë në vitin 1986 është shitur tashmë për 10 milionë euro majin e kaluar.

Tani topi do të dalë në shitje në SHBA më 8 shkurt, pasi dështoi të shitet në Londër dy muaj, pavarësisht ofertës prej 2.5 milionë eurosh. I zotëruar më parë nga gjyqtari i ndeshjes Ali Bin Nasser, çmimi i tij fillestar është 600,000 dollarë.

Diego Maradona, i cili vdiq në moshën 60-vjeçare pak më shumë se dy vjet më parë, arriti në mënyrë famëkeqe të shënoi golin e parë të ndeshje në Meksikë. Ai kërceu dhe përkuli krahun për të futur topin në rrjetë, kur portieri i Tre Luanëve – Peter Shilton dukej i sigurt se do ta prekte topin i pari.
 

B.V/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A është i drejtë vendimi për të shtyrë Komisionin Hetimor për ‘McGonigal’?×

Lajmi i fundit

Poli Hoxha: Skenari makabër me tre faza, për të shkatërruar Sali Berishën!

Poli Hoxha: Skenari makabër me tre faza, për të shkatërruar Sali Berishën!