Të akuzuar për trafik droge dhe prostitucion në Spanjë, Prokuroria e Tiranës kërkon konfiskimin e pasurive të 2 vëllezërve, një apartament dhe ‘Audi A6’

Të akuzuar për trafik droge dhe prostitucion në Spanjë, Prokuroria e Tiranës kërkon konfiskimin e pasurive të 2 vëllezërve, një apartament dhe ‘Audi A6’

Drejtoria e Policisë Tiranë

Prokuroria e Tiranës ka kërkuar konfiskimin e pasurive të 2 vëllezërve Arjel dhe Oltjon Legisi që dyshohet se janë përfshirë në aktivitetin kriminal të prodhimit dhe shitjes së narkotikëve dhe të prostitucionit.

Prokuroria vlerëson se dy vëllezërit dhe familja e tyre janë në pamundësi financiare të justifikojnë pasurinë dhe kërkon konfiskimin dhe kalimin në pronësi të shtetit të pasurive të: Apartament, sipërfaqe 80.90 m2 në Tiranë; dhe Makinë, Audi 6.

Arjel Legisi është arrestuar në Spanjë në 2018 pasi akuzohet për veprën penale “Trafikimi i personave të rritur”, e kryer në bashkëpunim. Ndërsa Oltjon Legisi është nën hetim nga autoritetet Spanjolle për veprat penale “Trafikimi i personave të rritur dhe “Shfrytëzim i prostitucionit”.

Nga hetimet e kryera nga prokuroria Tiranë, rezulton se dy vëllezërit janë përfshirë edhe në aktivitetin kriminal të prodhimit dhe shitjes së narkotikëve prej vitit 2018. Sipas prokurorisë, Pasuritë e tyre janë krijuar pas dhe gjatë periudhës së aktivitetit kriminal dhe vlera e tyre nuk i përgjigjet dukshëm nivelit të të ardhurave, fitimeve apo veprimtarive të ligjshme, të deklaruara dhe as nuk justifikohen prej tyre.  

Për ekzekutimin e vendimit të konfiskimit ngarkohen Zyrat e Përmbarimit Tiranë, ndërsa për Administrimin dhe përdorimin e pasurive ngarkohet Agjencia për Administrimin e Pasurive të Sekuestruara dhe të Konfiskuara pranë Ministrisë së Brendshme.

Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Shqipëria luan ndaj Italisë sfidën e parë në Euro 2024, kush fiton?×

Lajmi i fundit

Gati për betejë djema

Gati për betejë djema