Tragjedi në bregun italian, fundoset anija me refugjatë! 59 të vdekur, mes tyre 14 fëmijë, dhjetëra të zhdukur! Mjekja: Kufomat lundronin gjithandej

Ka shkuar në 59 numri i emigrantëve që kanë mëngjesin e sotëm në bregdetin italian në Cutro, një qytet 20 kilometra larg Crotone. Anija e peshkimit me të cilën 150-180 emigrantë po shkonin në Itali u nda në dy pjesë nga dallgët. Mediat italiane raportojnë rreth 14 fëmijë të mbytyr nga tragjedia në Kalabri. 

Numri 59 është një shifër e cila është e destinuar të përkeqësohet. Sipas asaj që mësohet nga operacionet e shpëtimit, në varkën e vjetër ishin rreth 150 emigrantë. Sipas disa të mbijetuarve ishin rreth 180, ndërkohë që të tjerë thonë të paktën 250. Vlerësimi është bërë i vështirë nga fakti që ata nuk flasin anglisht. Në çdo rast, hipoteza e bërë nga hetuesit dhe shpëtimtarët është se viktimat e mbytjes së anijes janë më shumë se sa të konstatuarit deri më tani. Dyshohet se mund të jenë më shumë se 100. Mes viktimave janë 7-8 fëmijë (madje edhe një i porsalindur).

Për momentin janë shpëtuar 80 emigrantë. Njëzet e një prej tyre u transportuan në urgjencën e spitalit Crotone, por nuk janë në gjendje kritike. 59 të mbijetuarit e tjerë janë transferuar tashmë në qendrën e pritjes për azilkërkuesit në Isola Capo Rizzuto.

Varka ishte nisur katër ditë më parë nga porti i Izmirit nga Turqia (në të cilën po udhëtonin emigrantët që vinin nga Irani, Afganistani dhe Pakistani). Ai ishte parë mbrëmjen e djeshme rreth 40 milje larg bregut të Crotone nga një avion i agjencisë evropiane Frontex në patrullë. Kur u ndez alarmi, një vrojtim nga seksioni operacional detar i Crotone dhe një anije patrullimi nga grupi ajror detar i Tarantos ishin nisur. Megjithatë, deti me dallgw i pengoi ata të arrinin në zonë dhe automjetet u detyruan të ktheheshin në ankorimet e tyre. Më pas është nisur aparati i kërkimit të tokës dhe alarmi i është përcjellë edhe forcave të policisë.

Mediat italiane shkruajnw se emigrantët “nuk kishin kohë të kërkonin ndihmë” dhe disa nga të mbijetuarit do të kishin arritur në bregdet me sforcon e tyre. Ishte një telefonatë që erdhi rreth orës 4 në departamentin e operacioneve ajrore të Guardia di Finanza në Vibo Valentia që shkaktoi alarmin. Në telefonatë nuk u dha asnjë lajm për aksidentin për shkak të gjuhës angleze të dobët të telefonuesit. Operatorët e qendrës operative, megjithatë, ndien se diçka mund të kishte ndodhur dhe njoftuan policinë. Pak para orës pesë të mëngjesit, një peshkatar duke kaluar nëpër zonë vuri re varkën tashmë të shkatërruar dhe disa trupa që 'notonin' në ujë.

Nga varka mbeti vetëm një sasi e madhe copash druri të shpërndara në det. Në një zonë të plazhit, vullnetarët e parë shpëtuan të mbijetuarit në një distancë të shkurtër nga një varg i gjatë çantash të bardha. Gjatë gjithë paradites një helikopter i Rojës Bregdetare ka fluturuar mbi zonë, ndërsa bregdeti është patrulluar nga një patrullë e Autoritetit Portual e cila ka pasur vështirësi në operim për shkak të dallgëve të larta.

Në një postim, Roberto Occhiuto, president i Rajonit të Kalabrisë, shkroi: "Ne jemi në zi për këtë tragjedi të tmerrshme. Çfarë ka bërë Bashkimi Evropian gjatë gjithë këtyre viteve? Ku është Europa që duhet të garantojë sigurinë dhe ligjshmërinë? Çfarë ndodhi me operacionet e dialogut me vendet e origjinës së emigrantëve? Të gjitha pyetjet që, për fat të keq, nuk kanë asnjë përgjigje deri më sot.

Dhimbjen dhe ngushëllimet shprehu edhe ministri i Brendshëm Matteo Piantedosi: “Anija e mbytur në brigjet e Kalabrisë më pikëllon thellë dhe në radhë të parë na imponon ngushëllimet e thella për jetët e humbura njerëzore. Është një tragjedi e madhe që tregon se si është absolutisht e nevojshme të luftohen me vendosmëri zinxhirët e furnizimit të emigracionit të parregullt”.  Piantedosi mund të shkojë sot në Kalabri.

Tweet-i nga SeaWatch, organizata jofitimprurëse gjermane që operon në Mesdheun qendror, ishte e ashpër: «Një tjetër katastrofë në Mesdhe. Dhimbje dhe shqetësim për viktimat që numërohen me dhjetëra. Burra, gra dhe fëmijë. Është e patolerueshme që rruga e vetme e hyrjes në Evropë është deti. Mungesa e një misioni evropian të kërkim-shpëtimit është një krim që përsëritet çdo ditë.

Përmes një shënimi të Palazzo Ghigi, Giorgia Meloni shprehu ngushëllimet e saj. Në të thuhet: “Kryeministrja shpreh dhimbjen e saj të thellë për jetët e shumta njerëzore të prera nga trafikantët e qenieve njerëzore. Qeveria është e përkushtuar për të parandaluar largimet dhe bashkë me to edhe zbardhjen e këtyre tragjedive dhe do të vazhdojë ta bëjë këtë, para së gjithash duke kërkuar bashkëpunim maksimal nga shtetet e nisjes dhe të origjinës. Veprimi i atyre që sot spekulojnë për këta të vdekur flet vetë.

Rendit zhvillimet sipas orarit:
Ora 21:51
Masakra e emigrantëve që u fundosën me anije në brigjet italiane, ja pamjet me dron të ngjarjes tragjike në Kalabri

 

Mes viktimave të mbytjes tragjike të anijes Cutro, në Crotone janë edhe 14 të mitur, raporton CorriereDellaSera.  Në veçanti, siç raportoi ministri i Brendshëm Matteo Piantedosi në përfundim të takimit në prefekturë, mes të vdekurve janë 9 të mitur meshkuj dhe 5 të mitur vajza. Siç duket nga pamjet e siguruara nga mediat e huaja,  kanë mbetur vetëm mbetjet e varkës.

Ora 21:38
‘Kishte kufoma që lundronin gjithandej’, mjekja rrëfen tmerrin nga përmbytja e anijes në brigjet e Italisë

1677444840_ore.PNG

Numri i viktimave nga përmbytja e anijes me emigrantë në brigjet e Italisë ka shkuar në 59. Një mjekje ka rrëfyer për mediat italiane tmerrin që ka përjetuar kur ka mbërritur në vendim e ngjarjes.

“Kur mbërritëm në vendin e përmbytjes së anijes, pamë kufoma që notonin kudo dhe shpëtuam dy burra që mbanin në krahë një fëmijë. Fatkeqësisht, fëmija kishte vdekur.

Të dy që mbajtën fëmijën mundëm t’i shpëtojmë. Ata ishin vëllai dhe daja i djalit. Ne u përpoqëm ta rikthenim në jetë, por mushkëritë e tij ishin plot me ujë. Ai ishte 7 vjeç”, tha mjekja.

Ora 17:35
FOTOLAJM/ Biçikleta mbërriti në breg por vogëlushi jo, çfarë nxori tragjedia në bregun e Italisë

1677429348_64001677424774x085001013be362a6ee00f4377a9a27e6c6ae378ba206.jpg

Janë publikuar pamjet nga vendi ku deti ka nxjerrë në bregun e Crotones gjithë sendet që emigrantët kishin marrë me vete në varkën që u solli vdekjen. Siç duket nga pamjet e publikuara nga mediat italiane, disa trupa u gjetën në plazhin e Steccato, ndërsa të tjerë u nxorën nga deti. Në breg kishte rrobat e tyre që kishin me vete, por edhe një biçikletë, që me shumë gjasa i përkiste një prej fëmijëve që ishte në bordin e varkës me familjen e tij.

Ora 15:47
Tragjedia në bregun italian, nxirren mbi 20 trupa fëmijësh, mes tyre dhe foshnja

1677422859_2f403171da07b41f017c3fa954eb1ec8.jpg

Mes viktimave të mbytjes së emigrantëve në Kalabri janë mbi 20 trupa fëmijësh, disa binjakë madje edhe foshnje. Forcat e shpëtimin nxorën edhe trupat e dy binjakëve nga deti, ndërsa një foshnjë u gjet në plazh. Sipas disa vlerësimeve, rreth njëzet fëmijë të moshave të ndryshme vdiqën nga fundosja e anijes në Itali.

Ora 15:31
 Tragjedia në brigjet e Italisë, Von der Leyen: Jam e pikëlluar, duhet të dyfishojmë përpjekjet për të rregulluar politikat migratore dhe azilet

1677422083_UvdLt.jpeg

Presidentja e KE-së, Ursula von der Leyen ka reaguar sa i takon tragjedisë në brigjet e kalabrisë ku humbën jetën 58 njerëz.

"Jam thellësisht e pikëlluar nga mbytja e tmerrshme e anijes në brigjet e Kalabrisë. Humbja e jetës së migrantëve të pafajshëm është një tragjedi. Të gjithë së bashku, ne duhet të dyfishojmë përpjekjet tona për Paktin për migrimin dhe azilin dhe për Veprimin Plani për Mesdheun Qendror”. Kështu shkruan në Tëitter presidentja e Komisionit Evropian Ursula von der Leyen.

Ora 15:30
Tragjedia në bregun italian me 58 të vdekur, Mattarella: BE-ja të marrë përgjegjësi për fenomenet migratore! Papa Françesko: Lutem për viktimat

1677421849_2018361064aea2fa0407f4034ae68119920421bc6.jpg

Presidenti italian, Mattarella ka reaguar për ngjarjen tragjike në bregun italian ku deri më tani janë nxjerrë 58 trupa të pa jetë. Kreu i shtetit italian, thotë se tani është momenti që BE të marrë përgjegjësinë për qeverisjen e fenomeneve të këtij lloji.

“Presidenti i Republikës Sergio Mattarella, duke shprehur "dhimbjen" e tij për mbytjen e anijes në brigjet e Crotone, bën thirrje për "një angazhim të fortë nga komuniteti ndërkombëtar për të hequr shkaqet rrënjësore të flukseve të emigrantëve; luftërat, persekutimet , terrorizmi, varfëria, territoret e bëra jomikpritëse nga ndryshimet klimatike”. Është po aq thelbësore - shton ai - që BE-ja më në fund të marrë përgjegjësinë konkrete për qeverisjen e fenomenit migrator për ta shpëtuar atë nga trafikantët e qenieve njerëzore, duke u angazhuar drejtpërdrejt në politikat migratore.”- thotë Mattarella.

Edhe Papa ka reaguar për rastin, duke u shprehur se po lutet për viktimat në bregdetin kalabrez.

"Me dhimbje mësova për mbytjen e anijes që ndodhi në bregdetin kalabrez, afër Crotone. Tashmë janë gjetur 40 të vdekur, mes tyre shumë fëmijë. Lutem për secilin prej tyre, për të zhdukurit, për emigrantët e tjerë të mbijetuar. ”, tha ai Papa Françesku në Engjëll. “Falënderoj të gjithë ata që kanë sjellë ndihmë dhe ata që po mirëpresin – shtoi Papa – Zoja i përkrahtë këta vëllezër e motra tona”.- shkruan Papa.

K.T./G.MO/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

  • Linda: 26/02/2023 16:02

    Emigracioni eshte nje plag e hapur ne te gjithe boten por per fst te keq ministrit perkatese ja u kane besuar sbatimin e ligjit disa organizatave te caktuara! Kur njerzit flene neper rruge ose ne kutia kartoni me dite e me muaj disa inspektore te caktuar nga te gjitha vendet paguhen me shifra maramendshe dhe nuk zgjidhet asnje problem.Ne fund ata njerez qe emigrojn per kushdo qofte halli i tyre mund te quhen dhe "kriminel" si per kulturen e politikes angleze.Te gjitha shtetet te mbajne pergjegjesi deri ne fund per te drejtat njerezore te emigranteve dhe emigrimit.

    Përgjigju
  • Sondazhi i ditës:

    Ndryshe nga biznesi i vogël profesionet e lira do të tatohen, si ju duket?×

Lajmi i fundit

Zjarr pranë varrezave të dëshmorëve në Fier, u rrezikua edhe një banesë

Zjarr pranë varrezave të dëshmorëve në Fier, u rrezikua edhe një banesë