Traktati i ri i fillimit për çarmatimin bërthamor: Moska i bën thirrje SHBA-së të heqin dorë nga qëndrimi armiqësor

Traktati i ri i fillimit për çarmatimin bërthamor: Moska i bën thirrje SHBA-së të heqin dorë nga qëndrimi armiqësor

1684481198_rusi.jpg

Rusia i bën thirrje administratës amerikane të heqë dorë nga qëndrimi "armiqësor" për traktatin e Fillimit të Ri (ose Fillimit III) për çarmatimin bërthamor dhe në çdo rast vëren se nuk e ndryshon qëndrimin e saj pas njoftimit nga Departamenti i Shtetit se do të ndalojë zbatimin pjesë e traktatit për masat për reduktimin dhe kufizimin e mëtejshëm të armëve sulmuese strategjike.

 Këtë e ka bërë të ditur ambasada ruse në Uashington në kanalin Telegram.

"Ne kemi marrë parasysh kundërmasat e shpallura nga Shtetet e Bashkuara në kuadrin e traktatit të ri Start. Megjithatë, ato në asnjë mënyrë nuk do të ndikojnë në pozicionin rus. Ekziston vetëm një mënyrë për të rinovuar traktatin, dhe dihet mirë se Kolegët amerikanë: Uashingtoni duhet të braktisë kursin armiqësor dhe gatishmërinë për t'i shkaktuar një "disfatë strategjike" Rusisë". theksoi misioni diplomatik rus.

 Shtetet e Bashkuara kanë njoftuar se do të ndalojnë së ofruari Rusisë informacion mbi kokat bërthamore të krijuara sipas Traktatit të Fillimit të Ri, duke përfshirë vendndodhjen e raketave dhe bazat e lëshimit. Masa, shpjegoi Departamenti i Shtetit, u mor në përgjigje të "shkeljeve të vazhdueshme" nga Moska.


Lajmi kryesor:

Lufta/ Putin: Duhet të shmangim destabilizimin e Rusisë! Ukraina: Forcat tona po detyrojnë Wagner të largohet nga Bakhmut


G.MO/Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Kush ka mbajtur qëndrimin më të saktë rreth situatës në veri të Kosovës?×

Lajmi i fundit

Shqiptari tregon momentet e tmerrit kur autobusi ra nga mbikalimi në Itali: Askush nuk më ndihmoi, nëse do ndodhte, të tjerë do të ishin shpëtuar

Shqiptari tregon momentet e tmerrit kur autobusi ra nga mbikalimi në Itali: Askush nuk më ndihmoi, nëse do ndodhte, të tjerë do të ishin shpëtuar