Transport inertesh në mënyrë të paligjshme, gjobiten me 4 milionë lekë dy subjekte në Vlorë

Foto ilustruese

Prej disa ditësh Report TV ka denoncuar ndotjen e mjedisit në disa zona të vendit, ndërsa policia ka nisur aksionin në terren për të ndëshkuar ndotësit.

Në Vlorë janë gjobitur me vlerën e 4.000.000 lekëve të rinj dy subjekte në zonën e Bunavisë (2.000.000 secili). Sipas policisë këto dy subjekte vazhdonin aktivitetin e tyre edhe pse i ishte pezulluar leja e shfrytëzimit.

"Dy subjekte të Impianteve të Përpunimit të Inerteve, me administratorët përkatës Fatmir Hodaj. dhe Vasil Dema, në zonën e quajtur Bunavi nëVlorë, kanë përpunuar dhe transportuar inerte në mënyrë të paligjshme, pasi iu është pezulluar leja e shfrytëzimit të aktivitetit të tyre, dhe pa leje mjedisore", thuhet në njoftimin e policisë.

Vasil Dema, pronari i kompanisë SO.MA.TA ka qenë i dënuar nga gjykata e Vlorës për me 1 vit burg për “Shkatërrim të pronës me mjete të tjera” dhe “Falsifikim të dokumenteve”, dënim i cili është konvertuar  me 150 orë punë te detyruar në  bashkinë e Vlorës.

Ndaj administratorëve të këtyre subjekteve, ka nisur hetimi për veprën penale "Shpërdorimi i tokës".

Teksa IKMT u kërkon qytetarëve të denoncojnë në 112 për situatat që do të shohin lidhur me krimin mjedisor, IKMT mjafton të dëgjojë denoncimet e bëra periodikisht në Report TV.

 

 • Sondazhi i ditës:

  Rritje pagash për mjekët, infermierët e mësuesit me 6% në vitin 2022, a është e mjaftueshme?

Komento

Komente

 • Ylli: 29/05/2020 15:38

  Ore po mirë po cu bë me ato makinat luksoze qe labet i leshuan në det si skafe keni ndonje informacion?

  Përgjigju
  • Niku: 29/05/2020 17:27

   I kemi në garazh dalim kur na vijnë miqtë,,, pse ti beson ofl???

 • Entela Rushiti: 29/05/2020 15:08

  Bravo Drejtoria e mjedisit.Ka Zot aty

  Përgjigju
 • Dangellia efgjiti çole: 29/05/2020 13:00

  Vlonjate legene

  Përgjigju
  • Faqedjeguri: 29/05/2020 15:25

   Me i madhi patriot nder vlonjatet patriote eshte Mihale Kokedhimaqe ndoqi diversantet e huaj mbi kapo të makines

 • Fredi: 29/05/2020 09:01

  Paudhsi vlonjatsh t paudhe! Menjen ke paudhsia e kan. Asigjo tmir nuk bojn!

  Përgjigju


×

Lajmi i fundit

John

Rrezikoi të binte në lumë, makina del nga rruga në Gjirokastër, plagosen 3 persona