Transportonte tonelata me naftë, ‘Garda Revolucionare’ e Iranit sekuestron anijen e nisur drejt SHBA-ve

Transportonte tonelata me naftë, ‘Garda Revolucionare’ e Iranit sekuestron anijen e nisur drejt SHBA-ve

Anija cisternë me mijëra ton naftë

“Garda revolucionare” e Iranit ka ndaluar një anije cisternë nafte me flamur të ishullit Marshall në Gjirin e Omanit. Lajmi u bë me dije nga Reuters dhe raportohet se anija cisternë transportonte tonelata me naftë.

Destinacioni përfundimtar i anijes duket se ishte Houston, Teksas, dhe është anija e pestë që Irani ka sekuestruar në mënyrë të paligjshme në dy vitet e fundit.

Në një deklaratë, marina amerikane tha se veprimet e Iranit janë në kundërshtim me ligjin ndërkombëtar dhe cënojnë sigurinë detare dhe ekonominë globale.

“Veprimet e Iranit janë në kundërshtim me ligjin ndërkombëtar dhe prishin sigurinë dhe stabilitetin rajonal. Qeveria iraniane duhet të lirojë menjëherë cisternën e naftës. Ndalimi i vazhdueshëm i anijeve nga Irani dhe ndërhyrja në të drejtat e lundrimit në ujërat rajonale janë një kërcënim për sigurinë detare dhe ekonominë globale"-thuhet në reagim.

Irani nuk e pranoi menjëherë konfiskimin dhe misioni i Iranit në Kombet e Bashkuara nuk iu përgjigj kërkesës së SHBA-ve për koment. Një kompani kineze e quajtur ‘SPDBFL No One Hundred’ mësohet se ka në pronësi anijen e ndaluar.

Është e fundit në një seri anijesh tregtare që janë bllokuar në ujërat e Gjirit në vitet e fundit.

B.V/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A duhet që SHBA e jo më BE të ndërmjetësojë dialogun Kosovë-Serbi?×

Lajmi i fundit

Formula 1/ Aston Martin me bilanc negativ, miliona euro humbje 

Formula 1/ Aston Martin me bilanc negativ, miliona euro humbje