'Trashëgimia e Prizrenit', ekspozitë fotografike në Berat! 21 site kulturore e arkeologjike në qendrën mesjetare

21 sitet më të rëndësishme kulturore dhe arkeologjike të qytetit mbi 2400 vjeçar të Kosovës janë sjellë këtë herë një ekspozitë fotografike nën emrin “Trashëgimia e Prizrenit në Berat” në qendrën Mesjetare Kulturore.

Përmes paneleve në skica dhe fotografi, 21 monumente të veçanta të trashëgimisë së Prizrenit përshkruajnë evoluimin e trashëgimisë arkitekturore nga antikiteti e deri tek shtëpitë tradicionale të shekullit XIX-XX.

Për drejtorin e Drejtorisë Rajonale të Monumenteve të Kulturës në Berat, Eugen Kallfani, nisma është një mundësi e mirë për rritjen e bashkëpunimit dhe promovimin e përbashkët të vlerave kulturore e historike mes dy vendeve.

‘Kjo nuk është thjesht një ekspozitë, është një simbolikë e veçantë që ka në thelb bashkëpunimin mes dy shteteve tona. Shpresojmë që në një të ardhme të afërt, një ekpsozitë nga monumentet e spikatura të Beratit ta dërgojmë edhe në qytetin e Prizrenit.’- tha Drejtor i Drejtorisë Rajonale të Monumenteve të Kulturës në Berat Eugen Kallfani.

 ‘Kjo nismë vjen në kuadër të aktiviteteve të përbashkëta kulturore,të nënshkruara nga dy Ministritë e Kulturës së dy shteteve tona. Ne jemi përpjekur që përmes 21 paneleve të prezantojmë disa nga asetet më të veçanta të trashëgimisë kulturore të Prizrenit.’- tha Samir Hoxha, Drejtori i Qëndrës Kombëtare të Trashëgimisë Kulturore në Prizren.

Ekspozita “Trashëgimia e Prizrenit” vjen në kuadër të ditës Ndërkombëtare të Muzeve dhe do të qëndrojë e hapur për disa ditë në Qendrën Mesjetare të Beratit.

M.Q./Sh.Sh/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A ka politika frikë nga SPAK-u?×

Lajmi i fundit

Basha: PD do të dorëzojë në Kuvend amendamente për të mbështetur SPAK

Basha: PD do të dorëzojë në Kuvend amendamente për të mbështetur SPAK