Trauma pa frigorifer morgu e me ilaçe të skaduara, KLSH i kërkon Ministrisë shkarkimin e drejtoreshës Edlira Bode dhe dy zëvendësve

Pasi KLSH ka zbuluar shumë shkelje, që nga mungesa e frigoriferëve të morgut, deri tek ilacet e skaduara në farmaci dhe në pavione të spitalit të Traumës i rekomandon Ministrisë së Shëndetësisë, shkarkimin e drejtoreshës së Spitalit të Traumës Edlira Bode dhe dy zëvendës drejtorët e tjerë.

Sipas KLSH, drejtuesit nuk kanë siguruar  kontrollin e brendshëm  për të gjitha proçeset ekonomiko financiare kryesisht për shërbimet e prokuruara dhe blerjet e barnave, materialeve te mjekimit dhe kryesisht të materialeve ortopedike. Nga auditi doli se në magazinën e farmacisë u gjetën barna të skaduara në vlerën 9,2 milionë lekë.

“Në magazinën e farmacisë se SUT dhe ne pavijone deri në fund te periudhës se auditimit, gjendet një sasinë me medikamente te skaduara ne vlerën totale 9,275,420 lekë, e cila përbën një shpenzim jo eficent për SUT duke sjellë një efekt financiar negativ për buxhetin e shtetit”, shkruhet në raportin e KLSH-së.

Në raport thuhet se gjithashtu në farmaci, gjenden sasi të madha ilacesh që nuk kishin vulën e kuqe me mbishkrimin “Për përdorim spitalor ndalohet shitja”, përcaktim ky me ligj. Boja që përdorët për stampimin e vulës të jetë me ngjyrë të kuqe që nuk fshihet.

Një tjetër shkelje, në  zyrën e kryeinfermierit. Materiale ortopedike të llojit Proteza dhe Sinteza, në vlerën ekonomike 35,228,087 lekë, që prokurohen me marrëveshje përgjatë një viti, dhe që duhej te ishin ne farmacinë e SUT u gjetën në zyrën e kryeinfermierit. Ndër të tjera, ashtu siç Report Tv raportoi një ditë më parë, KLSH konstatoi se në Spitalin e Traumës nuk ka frigorifer-morgu, për të bërë administrimin e trupave të pacientëve që ndërrojnë jetë në spital.

Më tej në raportin e KLSH, thuhet se magazina e mallrave të spitalit nuk plotëson asnjë kusht për  ruajtjen e barnave.

“Barnat nuk duhet të jenë në kontakt të drejtpërdrejtë me dyshemenë dhe muret e të kenë hapësirë të përshtatshme për të lejuar pastrimin dhe inspektimin’, vlerëson KLSH..

 

(Kliko këtu për të lexuar dokumentin e plotë)

SI.E./r.k./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Mali: 13/09/2023 08:24

  Ktu e ka ber inagurimin rama me koh prandaj esht kjo situate

  Përgjigju
 • Martin: 12/09/2023 20:20

  KLSH edhte kthyer ne nje institucon inventarizues, numeron pajisje dhe frigotiferet e morgut krevat luget dhe pirunet neper spittale, ka ndryshuar skeme dhe forme duke marre ciliminj ne pune dhe ne antiteze me kohen e te nadhit Leskaj

  Përgjigju
  • Boti: 12/09/2023 22:16

   Ti kush je, burri drejtoreshes?

 • sapa: 12/09/2023 18:40

  A ekziston njeri ne shqiperi qe nuk vjedh?dhe kete e mendoj serjozisht!

  Përgjigju
  • pasa: 12/09/2023 21:53

   Jo!E kemi në gen!

 • Sondazhi i ditës:

  A parashikoni që Berisha do t'ia lërë trashëgim partinë Argita Berishës?×

Lajmi i fundit

Çfarë karakteri, Roma fiton 1-2 me përmbysje kundër Sassuolos (VIDEO)

Çfarë karakteri, Roma fiton 1-2 me përmbysje kundër Sassuolos (VIDEO)