Tre dekada në politik dhe 16 vite në krye të Gjermanisë, Merkel një histori suksesi

Hijerëndë, serioze dhe e akullt, kështu do të mbajnë mënd të gjithë “gruan e Hekurt” të Evropës, Angela Merkel.

Pas 3 dekadash në politik dhe 16 vitesh në krye të partisë konservative, Gjermanisë dhe Evropës, ajo ka vendosur të tërhiqet.

Më poshtë do të ndjekim disa fotografi të veçanta nga jeta dhe karriera e saj e gjatë.

 • Verë, 1989/ Merkel, është vajza me flokët e shkurtra në të djathtën e fotografisë, ndërsa pranë saj, Malgorzata Jeziorska dhe Joachim Sauer, bashkëshorti saj i ardhshëm në shkollën verore të kimisë në Poloni.

 • Nëntor 1990/ Vitin tjetër, ajo filloi fushatë në zgjedhjet e para federale gjermane që u mbajtën që kur vendi u ribashkua

 • Janar 1994/ Merkel u bë ministrja e mjedisit

 • Mars 1995/ Merkel duke qeshur me ministrin Horst Seehofer, gjatë një takimi të kabinetit

 • Mars 2000/ Merkel u zgjodh për të udhëhequr Demokristianët (CDU)

 • Korrik 2005/  Pesë vjet më vonë, ajo do të bëhej kancelarja e parë grua në Gjermania

 • Qershor 2007/  Pavarësisht se është Shekulli 21, politika ende dominohe nga burrat, kështu që zonja Merkel në këtë fotografi shfaqet me kryeministrin italian Romano Prodi, presidentin francez Nikolas Sarkozy, presidentin amerikan George Ë Bush, presidentin rus Vladimir Putin dhe kryeministrin britanik Tony Blair.

 • Prill 2011/  Hillary Clinton, sekretarja e atëhershme e shtetit amerikan, dhe zonja Merkel në Berlin

 • Qershor 2015/ Merkel me Presidentin e atëhershëm Barack Obama, pas një sesioni të samitit të G7 në Gjermaninë jugore.

 • Shtator 2015/ Vendimi i kancelares për të hapur kufijtë e Gjermanisë për refugjatët në 2015 e ndau vendin. Në foto, refugjatët që po kalojnë rrugën nëpër Hungari

 • Prill 2018/ Në një përballje me presidentin e atëhershëm të SHBA, Donald Trump 

 • Qershor 2018/ Migrimi nuk ishte çështja e vetme me të cilën ata do të përplaseshin. Koreja e Veriut, Irani dhe tregtia ishin gjithashtu të diskutueshme dhe çuan në momente si kjo në G7 në Kanada

 • 2020/21/ Ndërsa pandemia e koronavirusit u përhap në të gjithë botën, Merkel fitoi lëvdata për trajtimin e saj të hershëm të shpërthimit, disa thanë se backgroundi i saj shkencor e ka ndihmuar.


Lajmi kryesor:

Zgjedhjet në Gjermani, SPD fiton ngushtë kundër partisë së Merkel! Olaf Scholz i duhet koalicion për të qeverisur


J.GJ./Shqiptarja.com
 • Sondazhi i ditës:

  Beteja për FSHF-në, a duhet të vijojë Armand Duka të drejtojë futbollin në vend?×

Lajmi i fundit

John

'Kadastra e Durrës të shkrihet totalisht', Ministria e Drejtësisë: Shkelje flagrante të ligjit! Sinkronizim perfekt nga drejtori te nëpunësit, i kallëzuam në prokurori