POP 5

Lajmet më të lexuara të 5 minutave të fundit

Tronditet Spanja, Federata mund të shkarkojë trajnerin një ditë para Botërorit

Trajneri Lopotegui dhe Presidenti i Federatës, Luis Rubiales

Ngjarjet janë duke ndodhur me një ritëm të rrezikshëm që nga goditje e orës 5 pasdite të ditës së djeshme, kur u bë e ditur se Real Madridi ka arritur marrëveshje me kreun aktual të stolit të “La Roja”.

Ndërkohë, nga ora dhjetë e darkës së të martës askush nga Federata Spanjolle e Futbollit nuk guxonte të siguronte që Lopetegui do të ulet në stolin e kombëtares iberike në “Socchi Stadium”, kundër Portugalisë, shkruan Telesport.

Presidenti i Federatës, Luis Rubiales ndihet i tradhëtuar nga ana e teknikut dhe zemërimi i tij po rritet me kalimin e orëve.

Pas mbërritjes në Krasnodar, ku është e grumbulluar për Botëror kombëtarja spanjolle, ai kërkoi shkarkimin e trajnerit, por disa anëtarë të Federatës u përpoqën për ta qetësuar presidentin e plagosur nga ajo që e konsideron mungesë takti nga trajneri.

Presidenti Rubiales, i mërzitur dhe i hutuar, tha me mbërritjen e tij në rezidencën e Krasnodar:

“Kjo nuk është koha për të folur, por ne do të marrim një vendim që i përshtatet më mirë kombëtares.

Ne do të bëjmë gjëra të përgjegjshme”.

Disa nga njerëzit e besuar të presidentit u përpoqën për ta qetësuar presidentin dhe i kërkuan mirëkuptim në fund të një dite, që do të mbahet mend në historinë e Kupës së Botës, por mund të jetë çdo gjë, edhe lamtumira e mundshme e trajnerit.

Megjithatë, edhe nëse Lopotegui qëndron për këtë fazë finale të “Rusia 2018”, çfarëdo që të ndodhë, besimi duket i prishur te Spanja, një nga favoritet për ta fituar trofeun e madh.

Federata Spanjolle e Futbollit sot ndërkohë ka paralajmëuar një konferencë për shtyp, ku nuk është çudi që të bëhet me dije shkarkimi i trajnerit të Kombëtares, edhe pse jemi një ditë larg nisjes së Botërorit.

d.ba.
Komento