Trump mirëpriti 3 të burgosurit e liruar nga Koreja e Veriut: Falenderojmë Kim Jong Un

Trump mirëpriti 3 të burgosurit e liruar nga Koreja e Veriut: Falenderojmë Kim Jong Un

Presidenti Trump dhe zonja e parë amerikane,së bashku me amerikanët e burgosur që u liruan nga Koreja e Veriut

Donald Trump sot mirëpriti tre amerikanë të burgosur në Korenë e Veriut që u rikthyen  përsëri në SHBA dhe tha: ‘Ne duam ta falënderojmë Kim Jong Un’.

Presidenti amerikan Donald Trump dhe gruaja e tij Melania arritën në Bazën Ajrore të Andrews jashtë Uashingtonit në orën 2 të mëngjesit për të përshëndetur Kim Dong Chul, Kim Hak Song dhe Tony Kim dhe i quajti ‘njerëz të pabesueshëm’.

Në skenat e publikuara presidenti Trump dhe Zonja e Parë përshëndeten dhe duartrokitën njerëzit të cilët u kthyen në tokën amerikane duke dhënë shenja triumfuese ‘V’ të përdorura për të nënkuptuar paqen dhe fitoren.

Në pistë, presidenti amerikan citohet të ketë thënë: “Këta janë njerëz të mëdhenj. Sinqerisht, nuk menduam se kjo do të ndodhte, por ndodhi. Kjo është një natë e veçantë për këta tre njerëz me të vërtetë të shkëlqyer”.

Siç thuhet më tej, Trump gjithashtu falënderoi Kim Jong Un për lirimin e tyre, duke e quajtur këtë një gjë të mrekullueshme, duke shtuar se ai beson se udhëheqësi i Koresë së Veriut vërtetë dëshiron të bëjë diçka dhe ta sjellë shtetin në botën reale.

Të tre burrat u liruan të mërkurën pas tre vitesh burg dhe punë të rëndë kur Sekretari i Shtetit, Mike Pompeo, u largua nga Pyongyang pas një takimi me Kim Jong Un.

Pompeo ishte atje edhe për të formalizuar planet përfundimtare për një samit të Trump-Kim në fund të majit ose në fillim të qershorit.

Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Qeveria shtyn zbatimin e fashës 800 kWh për çmimin e energjisë, mendoni se është zgjidhja e duhur?×

Lajmi i fundit

Akademia e Shkencave risjell për herë të dytë në Shqipëri një nga konferencat më mëdha të shkencës

Akademia e Shkencave risjell për herë të dytë në Shqipëri një nga konferencat më mëdha të shkencës