Trump paralajmëron shfuqizimin e nënshtetësisë për fëmijët që lindin në SHBA

Trump paralajmëron shfuqizimin e nënshtetësisë për fëmijët që lindin në SHBA

Presidenti Donald Trump po mendon të lëshojë një urdhër ekzekutiv i cili do të anulojë të drejtën e nënshtetësisë amerikane për fëmijët e emigrantëve të lindur brenda territorit të Shteteve të Bashkuara.

“Po merremi shumë seriozisht me këtë gjë, me të drejtën e nënshtetësisë kur lind një fëmijë në tokën tonë. Kalon kufirin, bën një fëmijë dhe urime, bebja tani është shtetas amerikan. Po e ndjekim me shumë, shumë seriozitet”, u shpreh ai për gazetarët.

Nuk është hera e parë që Presidenti ka përmendur shfuqizimin e amendamentit të 14 në Kushtetutën e Shteteve të Bashkuara, pasi edhe vitin e kaluar e quajti këtë gjë qesharake. “Lind në SHBA dhe për 85 vite je shtetas amerikan, me gjithë përfitimet që kjo sjell”, pati thënë ai.

Premtimi më i madh i Trump në fushatën zgjedhore presidenciale ishte lufta kundër emigracionit të paligjshëm dhe ndalimi i personave që kalonin kufirin për të jetuar në SHBA pa dokumente.

Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Kafsha: 22/08/2019 12:43

  Bravo të lumte se jan leshuar robt me ndryshu shtetesine.

  Përgjigju
 • Loti: 22/08/2019 10:33

  Po kur emigrantet martohen me trapa si puna jote, femijet u quhen Amirikan? Ti qe e do kushtetuten kaq shume do tj nderrosh nenin 14 te saj? Po e ben Ameriken great again si Lul Basha PDne, askush s do pune me ju

  Përgjigju
  • Syri: 22/08/2019 15:41

   O Loti kur trapa si puna jote komentojne pa e patur idene pse behet fjale atehere normalisht qe ben dhe pyetje idiote

  • www.youngtribune.com: 22/08/2019 13:28

   He needs approval from senate

 • Sondazhi i ditës:

  A e zgjidh problemin me shqiptarët në Britani vizita e Ramës në Londër?×

Lajmi i fundit

Marrëveshja SHBA-Kanada, synon t'i japë fund kalimeve të emigrantëve mes të dy vendeve

Marrëveshja SHBA-Kanada, synon t'i japë fund kalimeve të emigrantëve mes të dy vendeve