Trupat turke zbarkojnë në Kosovë si pjesë e misionit të KFOR, do zëvëndësojnë ato italiane

Trupat turke zbarkojnë në Kosovë si pjesë e misionit të KFOR, do zëvëndësojnë ato italiane

Trupat turke në Kosovë

Një kontigjent ushtarak nga Turqia ka mbërritur në Kosovë si pjesë e misionit të NATO-s të udhëhequr nga KFOR. Trupat turke do të zëvëndësojnë ato italiane, si pjesë e Forcave Rezerviste të lidhura me KFOR.

Në një postim në rrjetet sociale KFOR bën me dije se trupat turke reflektojnë angazhimin e KFOR për të mundësuar siguri dhe paqe në rajon.

Shtimi i trupave shton sigurinë e të gjithë komunitetit në Kosovë dhe lirinë e lëvizjes, e cila është edhe në dakordësi me mandatin e OKB-së bazuar në Rezolutën 1244 të Këshillit të Sigurisë të vitit 1999.

Nga ana tjetër, kjo demonstron lidhjen e fortë të NATO-s drejt sigurisë dhe stabilitetit në Kosovë dhe Ballkanin Perëndimor.

G.K/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Basha akuzon se ka aleancë PS-Rithemelimi kundër SPAK, e besoni?×

Lajmi i fundit

Renditja/ Egnatia 'blindon' kreun, mposht 2-1 Partizanin! Dinamo fiton 2-0 ndaj Erzenit dhe nxjerr Tiranën nga 'lufta' për titullin

Renditja/ Egnatia 'blindon' kreun, mposht 2-1 Partizanin! Dinamo fiton 2-0 ndaj Erzenit dhe nxjerr Tiranën nga 'lufta' për titullin