Tryeza e 'The Economist' në Athinë, Rama sërish kritika BE për integrimin e Ballkanit Perëndimor: Rrugëtimi i gjatë si pushtimi i Trojës! Ne do vazhdojmë të çojmë përpara reformat

Kryeministri Edi Rama

Me Pushtimin e Trojës e ka krahasuar kryeministri Edi Rama rrugëtimin e Ballkanit Perëndimor drejt Bashkimit Europian.

'Pushtimi i Trojës zgjati me vite, kështu po zhvillohet edhe rrjedha e Ballkanit brenda BE-së', vuri në dukje Kryeministri shqiptar duke folur në konferencën e 'The Economist' që u zhvillua në Athinë.

Duke vazhduar në këtë frymë, kreu i qeverisë vuri në dukje se Shqipëria dhe Maqedonia Veriut po përballen me edicionin e dytë "në pritje të Gondos" nga Samuel Beckett. 'BE është një simulim i punës së Samuel Beckett', "askush nuk lëviz", shtoi kryeministri Rama.

Kryeministri Edi Rama nënvizoi se 'marrëdhëniet e Ballkanit Perëndimor me BE nuk kanë ndryshuar,' tha Kryeministri shqiptar Edi Rama,

Në të njëjtën kohë, kryeministri Edi Rama nënvizoi vendosmërinë e tij që Shqipëria të bashkohet me BE. 'Ballkani ka qenë në procesin e integrimit për shumë vite dhe ne do të bëjmë gjithçka për të qenë një anëtar i Evropës'. Sidoqoftë, ai tha kryeministri Rama "është shumë e lodhshme të provosh ose të shmangësh ose të qëndrosh në dhomën e pritjes ", duke theksuar se "nuk kemi alternativa të tjera dhe nuk duam të kërkojmë alternativa të tjera".

Duke u ndalur më shumë në rëndësinë e integrimit evropian të Shqipërisë, ai tha se "është hera e parë si komb që ne mund të zgjedhim për veten tonë, dhe jo për dikë tjetër që të zgjedhë për ne". Ai theksoi se "ne duhet të vazhdojmë dhe ndërkohë të bëjmë atë që duhet të bëjmë, për të çuar përpara reformat, për të marrë të gjitha hapat për të arritur qëllimin".

Duke vazhduar në të njëjtën gjuhë, ai tha: "Ne duhet të vazhdojmë përpjekjen, sepse ajo që na siguron procesi i integrimit është një mjet unik i modernizimit. Ne nuk mund ta shpikim këtë. Ky modernizim ka të bëjë me ndërtimin e shteteve në këtë rajon që funksionojnë si demokraci, që kanë institucione, që tejkalojnë partitë, qeveritë dhe marrëdhëniet midis qytetarëve dhe shteteve që janë të sigurta dhe të qëndrueshme ".

Duke iu referuar Greqisë, Edi Rama theksoi se është e rëndësishme të jesh i pranishëm në Rajon dhe të ndihmosh në bashkëpunimin rajonal.

Kryeministri Edi Rama edhe më parë ka kritikuar Bashkimin Europian, në lidhje me procesin e integrimit, ku me kritika të drejtpërdrejta është shprehur se nacionalizmat e vendeve të BE po vështirësojnë shumë rrugën e integrimit të vendeve të Ballkanit Perëndimor. Rama tha gjatë Samitit të Berlinit, ku ishte e pranishme edhe kancelarja Angela Merkel, u shpreh se nuk duhet rrezikuar që Ballkani Perëndimor të kthehet në karikaturë e BE apo në viktimë e vetos së një prej vendeve të tyre.

M.Q./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Varianti afrikan mbërrin në Europë, a duhen ashpërsuar masat anti-Covid edhe në vendin tonë?×

Lajmi i fundit

John

Çfarë është kultura?