Turi i takimeve, Basha nga Tirana: Vetting në politikë! Qytetarët i kanë mirëpritur propozimet e mia

Turin e takimeve që ka nisur në të gjithë Shqipërinë, Lulzim Basha e ndali në Tiranë. I pashqetësuar nga lufta e brendshme, qoftë me demokratët e Foltores, e qoftë në parlament me deputetët e Gazment Bardhit, kreu i PD thotë se Partia Demokratike do të çojë para nismat, të cilat tashmë po ia prezanton dhe drejtpërdrejtë qytetarëve.

“Shumë qytetarë më kanë thënë se i kanë mirëpritur propozimet e mia që vetting-u në politikë të faktojë kush janë politikanët e korruptuar. Ata duan që ta zgjedhin vetë deputetin e tyre dhe shqiptarët që jetojnë jashtë vendit të kenë mundësi të votojnë në zgjedhje nga aty ku jetojnë e po kështu që Presidentin ta zgjedhë drejtpërdrejt populli.”- tha Basha.

Basha thotë se deputetëve dhe qeveritarët duhet të mos kenë asnjë mburojë imuniteti për t’u hetuar nga SPAK.

“Paratë që duhet të shkonin te qytetarët, sot përfundojnë në xhepat e një grushti oligarkësh të lidhur me qeveritarë të korruptuar. Për këtë ne kemi kërkuar që deputetët dhe qeveritarët të mos kenë asnjë imunitet për t'u hetuar nga SPAK.”- u shpreh Basha.

Kreu i PD ka nisur takimet me qytetarët në të gjithë qytetet e vendit. Ky tur, që shihet si një fushatë e parakohshme, pritet të zgjasë rreth dy muaj, kohë kur PD do të përfundojë të gjithë procesin e reformimit të brendshëm, reformim që ka lënë jashtë strukturave të PD zyrtare berishistët.

M.Q./E.H/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A parashikoni që Berisha do t'ia lërë trashëgim partinë Argita Berishës?×

Lajmi i fundit

Zbardhet dëshmia e Naim Murselit në gjykatë, s'pranon krimin: Kam qenë edhe vetë i rrezikuar

Zbardhet dëshmia e Naim Murselit në gjykatë, s'pranon krimin: Kam qenë edhe vetë i rrezikuar