Turistët kanë mundësi të shohin për herë të parë mozaikun e Bazilikës Paleokristiane në Elbasan! Do qëndrojë i hapur për pak kohë

17 vite nga zbulimi, sot u bë hapja e mozaikut të Bazilikës Paleokristiane, i cili do të jetë i aksesueshëm për turistët dhe qytetarët, që në gati dy dekada e kanë parë atë nga lart të mbuluar.

Bëhet fjalë për  25 metër mozaik, që gjendet në qendër të qytetit të Elbasanit, në të cilin përveç dy figurave njerëzore, në përbërje të tij ka edhe elementë të tjerë të cilët tregojnë skemën e përjetësisë.

Specialistët e trashëgimisë kulturore në Elbasan si dhe artistë të qytetit theksuan se ky Monument Kulture  i Kategorisë së Parë mbart vlera të jashtëzakonshme .

Mozaiku që do qendrojë i hapur për pak muaj do t’i shërbejë kryesisht turizmit. Poshtë këtij mozaiku fshihet një bazilikë e shekullin V e përbërë nga shumë elementë arkitektonikë ku vlen të veçohet mozaiku dhe afresket.

R.D/SI.E./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Finalja mes Spanjës dhe Anglisë, sipas jush kush e fiton Euro 2024?×

Lajmi i fundit

Sulmi me armë ndaj Trump, Washington Post: Një 20-vjeçar nga Pensilvania qëlloi ndaj ish presidentit

Sulmi me armë ndaj Trump, Washington Post: Një 20-vjeçar nga Pensilvania qëlloi ndaj ish presidentit