Turqi, ministri i jashtëm Mevlut Cavusoglu: Rimarrja e Idlibit në Siri do të sillte një katastrofë

Ministri i jashtëm Mevlut Cavusoglu

Ministri i jashtëm i Turqisë u shpreh se do të jetë një katastrofë nëse kërkohej një zgjidhje ushtarake në rajonin verior të Sirisë Idlib, një enklavë që mbahet nga kryengritësit dhe që qeveria siriane synon ta rimarrë.

Një zgjidhje ushtarake do të ishte fatkeqësi jo vetëm për rajonin e Idlibit, por edhe në kuptimin e së ardhmes së Sirisë. 

                     Mevlut Cavusoglu

U shpreh në një konferencë shtypi ministri i jashtëm turk Mevlut Cavusoglu në Moskë me homologun rus Sergei Lavrov.

Mirëpo duhet të jemi të qartë se Idlibi është strehë për civilët dhe kryengritësit e zhvendosur nga pjesë të tjera të Sirisë, si dhe për disa forca të fuqishme xhihadiste.

Gjithashtu Turqia mbështet disa grupe kryengritëse në rajon dhe ka ngritur 12 pika ushtarake vëzhgimi, për të shmangur një sulm nga forcat besnike ndaj presidentit sirian Bashar al-Asad, i cili mbështetet nga Moska.

Ku do të shkojnë 3.5 milionë civilë?

          Pyeti zoti Çavusoglu.

Është e rëndësishme për të gjithë ne që të neutralizojmë grupet radikale, por duhet të dallojmë civilët nga grupet terroriste.

                            U shprehë ministri turk, Mevlut Cavusoglu.

  • Sondazhi i ditës:

    A mund ta bëjë SPAK vettingun e politikanëve?

Komento

Komente

  • Ilo: 25/08/2018 00:38

    Behuni gati te gelltitni corben qe gatuat

    Përgjigju


×

Lajmi i fundit

John

Rama për rastin e karburantit në Lushnje: Kush firmosi për lejen e ndërtimit në bashki, të gjithë në prokurori! Boll me abuzime