Turqia bën kërkesë zyrtare në OKB për ndryshimin e emrit

Turqia bën kërkesë zyrtare në OKB për ndryshimin e emrit

Flamuri i Turqisë

Turqia do të paraqesë një kërkesë zyrtare në Kombet e Bashkuara dhe organizata të tjera ndërkombëtare për të ndryshuar mënyrën e shkrimit të emrit të vendit në anglisht, raportoi të martën Agjencia shtetërore Anadolu.

“Së bashku me Drejtorinë tonë të Komunikimeve kemi qenë të suksesshëm në përgatitjen e një terreni të mirë për këtë. Ne kemi bërë të mundur që OKB-ja dhe organizatat e tjera ndërkombëtare, vendet të shohin këtë ndryshim në përdorimin e 'Turkiye'”, citon AA të ketë thënë Cavusoglu.

“Emri Türkiye përfaqëson dhe shpreh kulturën, qytetërimin dhe vlerat e kombit turk në mënyrën më të mirë të mundshme, thuhet në dekretin e firmosur nga presidenti  Erdoganit.

Përpjekja për të riemërtuar vendin filloi vitin e kaluar, kur presidentin turk Rexhep Tajip Erdogan tha se 'Turkiye "përfaqëson dhe shpreh kulturën, qytetërimin dhe vlerat e kombit turk në mënyrën më të mirë", sipas një raporti nga BBC në fillim të këtij viti.

E.K/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

  • Fetah: 01/06/2022 13:09

    Ts firmos Edi lale sa te marre drejtimin e KS.

    Përgjigju
  • Sondazhi i ditës:

    Finalja mes Spanjës dhe Anglisë, sipas jush kush e fiton Euro 2024?×

Lajmi i fundit

Ceremonia hapesë e finales së Euro 2024 në Berlin

Ceremonia hapesë e finales së Euro 2024 në Berlin