Turqia bllokon zgjerimin e NATO-s, qëndrimet e Erdogan shihen si gjë e mirë për Putin

Turqia bllokon zgjerimin e NATO-s, qëndrimet e Erdogan shihen si gjë e mirë për Putin

Erdogan dhe Putin

Kur Suedia dhe Finlanda deklaruan synimin e tyre për t'u bashkuar me NATO-n majin e kaluar, kjo u pa nga shumë njerëz si një goditje për Rusinë dhe dëshmi e një ndryshimi në boshtin evropian. Historikisht, të dyja vendet ishin zotuar për mos-angazhim me NATO-n si një mënyrë për të shmangur provokimin e Moskës. Pushtimi i Ukrainës e ndryshoi këtë.

Si Finlanda ashtu edhe Suedia së bashku me shumicën dërrmuese të aleatëve të NATO-s dëshirojnë t'i shohin vendet zyrtarisht t'i bashkohen aleancës në një samit të NATO-s më 11 korrik. Megjithatë, një pengesë e rëndësishme qëndron në rrugën që kjo të bëhet realitet.

Turqia nuk është i vetmi komb që bllokon lëvizjen. Hungaria gjithashtu ka dështuar të ratifikojë pranimin e nordikëve, gjë që turbullon më tej ujërat. Megjithatë, të pasurit Turqinë në krah, konsiderohet si prioritet për Rusinë.

Fatkeqësisht për bandën pro-NATO-s, zyrtarët perëndimorë janë gjithnjë e më pesimistë se Turqia do të ndryshojë qëndrim.

Zyrtarisht, presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan kundërshton anëtarësimin e Suedisë dhe Finlandës për ato që ai pretendon se janë arsye sigurie. Turqia pretendon se të dy vendet, edhe pse veçanërisht Suedia, po strehojnë militantë nga Partia e ndaluar e Punëtorëve të Kurdistanit (PKK), një grup i caktuar terrorist në Turqi, Suedi, Shtetet e Bashkuara dhe Evropë. Erdogan thotë se do të donte që këta individë të ekstradoheshin por Suedia e ka bërë të qartë se kjo nuk do të ndodhë.

B.V/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A merr fund kriza në PD me zgjedhjen e kryetarit të ri më 29 korrik?



×

Lajmi i fundit

'Lufta' në kryesinë e PD dhe zgjimi i SPAK, lajmet më të bukura për Shqipërinë!

'Lufta' në kryesinë e PD dhe zgjimi i SPAK, lajmet më të bukura për Shqipërinë!