Turqia hidhet në sulm pas vrasjes së ushtarit të saj në Siri

Në rajonin e Tel Rifaat të Sirisë, Turqia ka vrarë 10 militantë kurdë si shenjë hakmarrje për vrasjen e një ushtari turk tha në një deklaratë Ministria Turke e Mbrojtjes.

Ministria vazhdoi të konfirmonte se jo vetëm një ushtar u vra, por gjashtë të tjerë u plagosën nga sulmi.

Deri tani, kjo shënon numrin më të rëndë të shkaktuar nga një post vëzhgimi i Turqisë i ngritur në Sirinë veriore.

Sipas Turqisë milicia kurde e YPG në Siri është pjesë e grupit militant të PKK që e cakton një grup terrorist dhe që ka eksperiencë në luftë për më shumë se 30 vjet.

Kombet e Bashkuara paralajmëruan se deri në 2 milionë sirianë mund të iknin në Turqi nëse luftimet fillojnë në juglindje dhe verilindje të vendit.

 

A.AG/Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A duhet të ketë një strategji të re për të përballuar koronavirusin?

Komento


×

Lajmi i fundit

John

Teuta nuk ndalet, mund Skënderbeun dhe ngjitet e treta