Turqia në bisedime me Britaninë për blerjen e avionëve luftarakë Eurofighter

Turqia në bisedime me Britaninë për blerjen e avionëve luftarakë Eurofighter

Avion i tipit Eurofighter

Turqia është në bisedime me Mbretërinë e Bashkuar për blerjen e avionëve luftarakë Eurofighter, sipas një burimit të Ministrisë së Mbrojtjes turke. Ministri turk i Mbrojtjes Yasar Guler do të flasë sot për këtë çështje me homologun e tij britanik Grant Shapps, tha i njëjti burim.

Turqia dëshiron të blejë versionin më të fundit dhe më të avancuar të Eurofighter, shtoi ai, duke sqaruar se dëshira e Ankarasë është të blejë gjithsej 40 Eurofighter të rinj, 20 në fazën e parë dhe 20 në fazën tjetër.

I njëjti burim tha gjithashtu se procesi për blerjen e F16-ve nga SHBA po vazhdon. “Ndërsa procesi i prokurimit dhe modernizimit të F16 vazhdon, i vetmi avion ku po përqendrojmë vëmendjen tonë është Eurofighter”, thuhet në deklaratë.

S.S/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Në Shqipëri do të prodhohen municione për Ukrainën, si e vlerësoni?×

Lajmi i fundit

Vetingu largon përfundimisht nga sistemi i drejtësisë gjyqtaren Zeqine Sollaku, bashkëshorten e ish kryeprokurorit Sollaku

Vetingu largon përfundimisht nga sistemi i drejtësisë gjyqtaren Zeqine Sollaku, bashkëshorten e ish kryeprokurorit Sollaku