Histori njerëzore në mes të flakëve të ‘ferrit’ në Turqi, fjalët e fundit të një 25-vjeçari: Ndihmoni zjarrfikësit! Komunikimi i fundit mes një babai dhe djalit të tij

25-vjeçari që humbi jetën nga zjarret në Turqi

1627632857_1627632594zjarrsuada7.jpg

8 provinca të Turqisë janë përfshirë nga flakët, ku prej më shumë se 48 orësh flakët nuk kanë pushuar.

Për shkak të shpejtësisë së përhapjes së flakëve janë djegur sipërfaqe të mëdha pyjore, kafshë, ndërtesa, automjete dhe vijon që të evakuohen disa fshatra.

Ndërkohë përmes videove të shumta të shpërndara në rrjetet sociale, mund të shihet tmerri dhe frika që po përjetojnë banorët.

Në një kohë që numri i viktimave ka shkuar në katër, historitë e viktimave dhe të afërmëve kanë prekyr zemrat e të gjithëve.

Dy nga viktimat Osman dhe Şehri Kardaş, u gjetën të shkrumbuar në kuzhinë dhe tualet dhe dyert ishin të kyçura në momentin e zjarrit.

Në një rrëfim për CNN Turk i biri rrëfen mes lotëve se i ati e kishte marrë në telefon për t’i thënë se shtëpia ishte rrethuar nga flakët dhe kishte nevojë për ndihmë.

"Biri im nxito", ishin fjalët e fundit që dëgjoi nga i ati. 

Në sytë e tij plot dhimbje mund të kuptohet edhe zhgënjimi që s’ia doli mbanë… që nuk i gjeti të gjallë prindërit e tij. 

Şahin Akdemir, 25 vjeçari nga Marmaris, është njëri nga viktimat që humbi jetën nga flakët. Historia e tij ka prekur zemrat e të gjithëve, pasi ai kishte ndihmuar vullnetarisht ekipet e zjarrëfikësve për të shuar zjarret.

Dy ditët e fundit ai u kishte dërguar ujë zjarrëfikësve me motorin e tij dhe në postimin e fundit para së të humbiste jetën, ai kishte bërë thirrje që të ndihmoheshin zjarrëfikësit.

Në një video të shpërndarë në rrjetet sociale mund të dëgjohen lutjet e një fermeri për të shpëtuar bagëtitë e tij nga djegia. Në zërin përgjërues të fermerit mund të dëgjohen lutjet e tij për kafshët, të mos ofrohen tek flakët.

 


Lajmi kryesor:

VIDEO/ Pamjet e frikshme, zjarret si në 'ferr' në Turqi, shkon në 4 numri i viktimave! Ndërhyn Rusia, gati për ndihmë edhe Greqia dhe Azerbajxhani


S.M./K.T./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Nisja e vitit të ri shkollor të hënën, a jeni dakord me mësimin me turne dhe orët e shkurtuara për nxënësit?×

Lajmi i fundit

John

Ndodh e paparshikueshmja, Joshua humb titujt kampion në peshat e rënda! E grushton boksieri që merrej me futboll